Nowa obwodnica na DK73 odciąży podkielecką Morawicę. Jest umowa na I etap
Obwodnica Morawicy - I etap w realizacji. Budowa ponad 4 km odcinka wyniesie 78 mln zł. Zdjęcia: conadrogach.pl

Jest umowa na budowę pierwszej części obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej nr 73. Nowa trasa ma za zadanie rozładować obciążony ruchem tranzytowym, odcinek trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów.

Przez podkielecką Morawicę i Wolę Morawicką przebiega szczególnie obciążony ruchem odcinek drogi krajowej nr 73. Na tym fragmencie trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów ciężki ruch tranzytowy nakłada się na wzmożony ruch lokalny, co sprawia, że w samej Morawicy natężenie ruchu przekracza nawet 19 tysięcy pojazdów na dobę. Inwestycja została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych jako jedna z priorytetowych, mająca na celu poprawę płynność ruchu, bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Na mocy podpisanej umowy pierwszy etap inwestycji zrealizuje za blisko 78 mln złotych konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider), Masfalt i Drogomex. Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych. Zadanie obejmuje projektowanie i budowę nowej trasy, co oznacza, że wykonawca dokona niezbędnych aktualizacji projektowych przed przystąpieniem do robót. Obwodnica Morawicy jako nowy odcinek drogi krajowej nr 73 Kielce - Busko - Tarnów będzie miał dwie jezdnie i stanie się drogą klasy GP (główną o ruchu przyspieszonym).

Obwodnica Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73 - mapa przebiegu trasy

Mapa przebiegu obwodnicy Morawicy w ciągu DK73 - etap I

 

W ramach pierwszego etapu powstanie dwujezdniowa droga klasy GP (droga główna o ruchu przyspieszonym) o długości 4,2 km biegnąca po śladzie istniejącej trasy krajowej nr 73 odcinku od granic miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica. W jej ciągu powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 73 z drogami powiatowymi, kolejne dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie także związana z drogą infrastruktura.

Docelowo obwodnica Morawicy ma mieć 8 km długości. W drugim etapie inwestycji planowana jest realizacja odcinka biegnącego po nowym śladzie, który ominie Morawicę i Wolę Morawicką.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

puzon
2018-07-30 09:27
A nie mozna puscic drogi z Morawicy do Checin zeby polaczyla sie z S7, wiele aut ktore jedzie i tak potem jedzie dalej na północ S7
Jawor
2018-07-27 15:10
Jaka to obwodnica Morawicy?! Na razie to jest droga z Kielc do Morawicy, dalej ruch pójdzie samym środkiem wsi, tak jak do tej pory. Obwodnicą to będzie dopiero drugi etap, który nie wiadomo kiedy powstanie

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: