Nowa obwodnica na DK73 odciąży podkielecką Morawicę. Jest umowa na I etap
Obwodnica Morawicy - I etap w realizacji. Budowa ponad 4 km odcinka wyniesie 78 mln zł. Zdjęcia: conadrogach.pl

Jest umowa na budowę pierwszej części obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej nr 73. Nowa trasa ma za zadanie rozładować obciążony ruchem tranzytowym, odcinek trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów.

Przez podkielecką Morawicę i Wolę Morawicką przebiega szczególnie obciążony ruchem odcinek drogi krajowej nr 73. Na tym fragmencie trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów ciężki ruch tranzytowy nakłada się na wzmożony ruch lokalny, co sprawia, że w samej Morawicy natężenie ruchu przekracza nawet 19 tysięcy pojazdów na dobę. Inwestycja została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych jako jedna z priorytetowych, mająca na celu poprawę płynność ruchu, bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Na mocy podpisanej umowy pierwszy etap inwestycji zrealizuje za blisko 78 mln złotych konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider), Masfalt i Drogomex. Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych. Zadanie obejmuje projektowanie i budowę nowej trasy, co oznacza, że wykonawca dokona niezbędnych aktualizacji projektowych przed przystąpieniem do robót. Obwodnica Morawicy jako nowy odcinek drogi krajowej nr 73 Kielce - Busko - Tarnów będzie miał dwie jezdnie i stanie się drogą klasy GP (główną o ruchu przyspieszonym).

Obwodnica Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73 - mapa przebiegu trasy

Mapa przebiegu obwodnicy Morawicy w ciągu DK73 - etap I

 

W ramach pierwszego etapu powstanie dwujezdniowa droga klasy GP (droga główna o ruchu przyspieszonym) o długości 4,2 km biegnąca po śladzie istniejącej trasy krajowej nr 73 odcinku od granic miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica. W jej ciągu powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 73 z drogami powiatowymi, kolejne dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie także związana z drogą infrastruktura.

Docelowo obwodnica Morawicy ma mieć 8 km długości. W drugim etapie inwestycji planowana jest realizacja odcinka biegnącego po nowym śladzie, który ominie Morawicę i Wolę Morawicką.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Samolub
2019-04-13 17:52
Jawor dokładnie, bez II etapu tej obwodnicy nadal ruch będzie szedł przez Morawice to są bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców południa województwa oraz przedsiębiorców, czasem przez te korki ludzie tracą 15-30 min na dosyć krótki odcinku.
Netflix
2019-04-12 17:07
Obwodnicę Morawicy trzeba wybudować jak najszybciej, w gminach na południe też powstają ciągle nowe firmy przy 73-ce i ruch staje się coraz większy, przez kilka lat same korki z Morawicy to 10-30 min w plecy. Ta obwodnica powinna być już 10 lat temu, no ale cóż.
puzon
2018-07-30 09:27
A nie mozna puscic drogi z Morawicy do Checin zeby polaczyla sie z S7, wiele aut ktore jedzie i tak potem jedzie dalej na północ S7
Jawor
2018-07-27 15:10
Jaka to obwodnica Morawicy?! Na razie to jest droga z Kielc do Morawicy, dalej ruch pójdzie samym środkiem wsi, tak jak do tej pory. Obwodnicą to będzie dopiero drugi etap, który nie wiadomo kiedy powstanie

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: