Nowa obwodnica Nowej Soli połaczyła DW315 z DW297

W długi, czerwcowy weekend pierwsi kierowcy skorzystali z nowej obwodnicy Nowej Soli, której budowa pochłonęła 46,5 mln zł. Obwodnica połączyła istniejące drogi wojewódzkie nr 315 oraz DW297.

Zadanie „Budowa obwodnicy Nowej Soli – Etap I” obejmowała m.in. budowę drogi o długości 4.860 km, 2 skrzyżowań, ronda, obiektów inżynierskich, infrastruktury towarzyszącej. Trasa obwodnicy połączyła istniejące drogi wojewódzkie nr 315 oraz 297. Realizacja tego projektu pozwoli m.in. na zwiększenie potencjału ekonomicznego regionu – skomunikuje strefę KSSSE oraz stworzy połączenie istniejącej północnej strefy KSSSE bezpośrednio z kierunkiem na Poznań.

Inwestycja o wartości 46,5 mln zł współfinansowana była ze środków LRPO – 37,8 mln zł oraz budżetu województwa – 8,8 mln zł.

Ostatecznie obwodnica wpięta zostanie do ronda na łącznicy drogi ekspresowej S3 podczas budowy drugiej jezdni S3. W celu skomunikowania obwodnicy z istniejącym układem komunikacyjnym w 2013 roku wykonano budowę tzw.: ”łącznika” tj.: II etapu obwodnicy m. Nowa Sól, który do momentu realizacji przez GDDKiA inwestycji na drodze S3 pozwala na funkcjonowanie obwodnicy zgodnie z jej założeniami. Inwestycja ta sfinansowana została w kwocie 979 465,90 zł przez Miasto Nowa Sól.

Co ciekawe, władze Nowej Soli poinformowały, że nowe rondo, które znajduje się w ciągu obwodnicy będzie nazwane Rondem Województwa Lubuskiego. – Został już złożony projekt uchwały Rady Miasta z taką inicjatywą – poinformował wiceprezydent Jacek Milewski.

Nowosolska obwodnica wpisuje się w cały szereg inwestycji drogowych podejmowanych przez samorząd województwa w latach 2007-2013. – W sumie zainwestowaliśmy ok. 400 mln zł w 150 km dróg, z czego 104 km dróg wojewódzkich za kwotę 321 mln zł – wyliczyła marszałek. – Powstało pięć obwodnic: Wschowy, Ośna Lubuskiego, Babimostu, Nowego Kisielina i Nowej Soli, za łączną sumę 173 mln zł. Ale na tym nie koniec. W nowej perspektywie do 2020 r. planujemy 49 inwestycji, w tym 39 dróg, siedem obwodnic i trzy mosty, za sumę 561 mln zł. To będzie prawdziwa inwestycyjna ofensywa - zaznacza marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: