Nowy odcinek DW981 Sędziszowa - Bobowa
Droga wojewódzka nr 981 Sędziszowa - Bobowa w woj. małopolskim po przebudowie. Zdjęcia: ZDW Kraków

Pod koniec października zakończyła się budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej Sędziszowa – Bobowa (droga wojewódzka nr 981). Ta trasa ma znaczenie strategiczne dla komunikacji i rozwoju południowo - wschodniej części Małopolski - łączy 4 powiaty i 3 drogi krajowe, zapewnia dostępność komunikacyjną w relacjach Warszawa - Kielce czy Tarnów - Krynica.

Dla miejscowości, przez które przebiega, DW981 stanowi podstawową trasę transportową, łączącą je z siecią drogową województwa i kraju oraz siecią kolejową (krzyżuje się z DK28 i 75 oraz DW971 i 977). Przed modernizacją ta droga była jedną z najbardziej niebezpiecznych w Małopolsce. Jak wynikało z raportu o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich w 2013 r., na tej trasie doszło do 70 kolizji i 16 wypadków, w których zginęła 1 osoba a 19 zostało rannych.

Na wysokości miejscowości Sędziszowa i Siedliska równolegle do drogi przebiega linia kolejowa Tarnów-Leluchów i przecina ją w dwóch miejscach, oddalonych od siebie o niespełna 1,5 km.

Konieczność oczekiwania na przejazdach kolejowych, coraz większy ruch turystyczny na tych terenach - to wszystko sprawiało, że podróżowanie tą drogą było utrudnione, a duże natężenie ruchu coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców gminy Bobowa.

Nowy odcinek DW981 poprowadzono tak, aby omijał kolizyjne przejazdy kolejowe. Inwestycja obejmowała nie tylko budowę nowej drogi o długości 1,52 km, ale również rozbudowę drogi już istniejącej, budowę skrzyżowań, wysepek, 6 zatok autobusowych, chodnika, odwodnienia, zjazdów, przeniesienie kapliczki, wycinkę drzew, oznakowanie i organizację ruchu na nowym odcinku. Dzięki temu znacznie poprawi się bezpieczeństwo kierowców i pieszych, a ruch będzie się odbywał sprawniej. Poprawi się dostępność komunikacyjna gminy Bobowa oraz uzdrowisk w Krynicy, Muszynie, Dolinie Popradu, także Gorlickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, przejść granicznych Leluchów-Circ oraz Muszynka-Kurov.

Wartość projektu to 10,4 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wyniosło 8,8 mln zł. Z budżetu województwa pochodziło 1,6 mln zł. Prace drogowe realizowała firma SKANSKA S.A.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: