• Facebook - conadrogach
Nowy odcinek S8 Zambrów – Mężenin
Pierwsze samochody na drodze ekspresowej S8 Zambrów - Mężenin. Zdjęcia: Rafał Malinowski, GDDKiA

Oddano do ruchu ponad 15-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 biegnący od istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina z obwodnicą miejscowości.

Inwestycja polegała na budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na terenie powiatu zambrowskiego (gminy - Kołaki Kościelne i Rutki) właściwie po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 8 oprócz Mężenina, którą to miejscowość droga ekspresowa omija po stronie południowo-zachodniej i południowej.

Wykonawcą była włoska firma Astaldi, która miała 22 miesiące na wykonanie inwestycji (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Wartość kontraktu wyniosła 434,8 mln zł. Na wybudowany odcinek Włosi udzielili 10-letnią gwarancję.

Inwestycja obejmowała budowę dwóch jezdni po 2 pasy ruchu w każda stronę (2 x 3,5 m) i pasów awaryjnych po 2,5 m każdy. Na w/w odcinku zaprojektowano budowę 2 węzłów drogowych: węzeł „ Kołaki” w ciągu dróg powiatowych nr 1938B i 1984B i węzeł „Mężenin ” łączący pośrednio drogę S8 z drogą wojewódzką nr 679 i powiatową nr 1973B.

Ponadto powstało 15 obiektów inżynierskich, które zostały wykonane dla przekroju trzypasmowego docelowego. Droga jest przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów - obciążenie 115 kN/oś.

Przebudowywany odcinek drogi krajowej nr 8 Zambrów – Mężenin stanowi fragment przyszłej drogi ekspresowej S8 Wrocław-Warszawa-Białystok pełniącej kluczową rolę dla tranzytowego transportu krajowego (łączącego centrum kraju ze wschodnią granicą państwa) oraz międzynarodowego (połączenie tranzytowego pomiędzy Litwą i Białorusią a wschodnią i centralną Polską).

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

S8
2017-01-04 12:29
odcinek Wiśniewo-Mężenin rozmija się na styku z obwodnicą Wiśniewa. Trasa jest połamana. To SKANDAL! Gdzie był włodarz gdaki z Białegostku?

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: