1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowy węzeł na Zakopiance. Jest ważna decyzja dla DK7 w Jaworniku

Nowy węzeł na Zakopiance. Jest ważna decyzja dla DK7 w Jaworniku

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-01
Nowy węzeł na Zakopiance. Jest ważna decyzja dla DK7 w Jaworniku
Budowa nowego węzła Zakopiance w Jaworniku - jest decyzja środowiskowa. Zdjęcia: GDDKIA
Zapadła ważna decyzja w sprawie budowy nowego węzła w Jaworniku, na Zakopiance, w ciągu DK7 Kraków – Myślenice. Wydanie decyzji środowiskowej otwiera drogę do rozpoczęcia szczegółowych prac projektowych i budowy tego dwupoziomowego węzła.

Skrzyżowanie Zakopianki z drogą wojewódzką w Jaworniku wciąż pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych w regionie. Jest szansa, że za kilka lat się to zmieni. Drogowcy maja już wydana decyzję środowiskową dla inwestycji. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dokumentacji projektowej do decyzji ZRID i rozpoczęcie budowy.

- Otrzymaliśmy decyzję środowiskową na budowę nowego węzła na Zakopiance w Jaworniku. Przed nami przygotowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę – poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad.

Zakopianka. Prawie trzy lata zajmie projektowanie DK47 z Nowego Targu

Nowy węzeł w Jaworniku - powstanie szczegółowy projekt i ruszy budowa

Nowy węzeł w Jaworniku - powstanie szczegółowy projekt i ruszy budowa

Żródło: GDDKIA

Inwestycja obejmuje swym zakresem budowę węzła drogowego dwupoziomowego w km ok. 691+967 drogi krajowej nr 7 w miejscowości Jawornik. Projektowany układ ma zapewnić bezkolizyjne połączenie drogi krajowej nr 7 oraz drogi wojewódzkiej nr 955 i dróg gminnych wraz z dojazdem do strefy przemysłowej Jawornik-Polanka.

Obecny przebieg DK7 (Zakopianki) w Jaworniku

Obecny przebieg DK7 (Zakopianki) w Jaworniku. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa dwupoziomowego węzła i łącznic realizowana będzie po nowym śladzie. Powstaną też pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach DK7, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej nr 955 oraz drogi zapewniające komunikację lokalną. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust dla ruchu pod DK7.

Do inwestycji dołożą się samorządy. W lipcu 2022 r. GDDKiA podpisała porozumienie z gminą Myślenice i Województwem Małopolskim na mocy którego: gmina Myślenice pokryje koszty dokumentacji wstępnej, odszkodowań i budowy drogi gminnej, w sumie wydając ponad 5,9 mln zł, natomiast Województwo Małopolskie będzie miało swój udział w kosztach prac budowlanych, nadzoru inwestorskiego i wypłat odszkodowań na łączną kwotę 20 mln zł. Większość kosztów zarówno na etapie przygotowania dokumentacji jak i robót budowlany pokryje GDDKiA.

Przypominamy, że budowa nowego węzła w Jaworniku to nie jedyna inwestycja mająca poprawić przepustowość i bezpieczeństwo na Zakopiance. O całym szeregu zmian na DK7 Kraków – Myślenice pisaliśmy wcześniej:

Zakopianka. Te inwestycje mają poprawić podróż na DK7 Kraków – Myślenice

Obecny przebieg DK7 (Zakopianki) w Jaworniku

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 7