1. Strona główna
  2. Zakopianka

Zakopianka

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2016-04-11
Zakopianka
Zakopianka to jedna z najbardziej uczęszczanych tras. Zdjęcia: GDDKiA
Zakopianka tak popularnie nazywana jest droga prowadząca z Krakowa do stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Liczy ona 102 km i biegnie w ciągu drogi krajowej nr 7 (częściowo już drogi ekspresowej S7) na odcinku z Krakowa do Rabki Zdrój i w ciągu DK47 na odcinku z Rabki Zdrój do Zakopanego. W miesiącach zimowych i wakacyjnych oraz w weekendy jest szczególnie obciążona ruchem turystycznym przez co często się korkuje.

Zakopianka to jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w Małopolsce. Obecnie trasa w Tatry jest dwujezdniowa i w standardzie drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – Myślenice – Lubień - Rabka Zdrój (58 km) oraz na krótkich odcinkach w okolicach Chabówki (3,5 km) i Nowego Targu (3 km).

Droga ekspresowa S7 Lubień - Rabka Zdrój

Ważnym etapem metamorfozy Zakopianki w ekspresową trasę była budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień - Rabka Zdrój na dł. 15,83 km oraz budowa drogi krajowej nr 47 na odcinku Rabka Zdrój - Chabówka dł. 0,87 km. Inwestycja realizowana od 2016 roku podzielona została na trzy odcinki. Osobno powstawały odcinki drogowe i dwukomorowy tunel. Budowę drogi zakończyło oddanie do ruchu tunelu na odc. Skomielna Biała - Naprawa (12 listopad 2022 r.).


Zakopianka na trasie S7 Lubień - Rabka Zdrój z ponad 2 km tunelem

Zakopianka na trasie S7 Lubień - Rabka Zdrój z ponad 2 km tunelem. Zdjęcia: GDDKIA


Rozwiązaniem dla zmniejszenia korków na Zakopiance ma być budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S7 i jej rozbudowa na odcinku DK47. Docelowo trasa zostanie rozbudowana do:

  • drogi głównej ruchu przyspieszonego w ciągu DK47 Chabówka – Nowy Targ – prace w toku

  • nowej drogi ekspresowej S7 Kraków - Myślenice - planowan nowa droga ekspresowa, która pobiegnie od autostrady A4 koło Krakowa i połaczy się z drogą S52 w okolicach Myślenic
  • drogi głównej w ciągu DK47 Nowy Targ – Zakopane.

Budowa Zakopianki - DK47 Chabówka - Nowy Targ

Budowa dwujezdniowej DK47 z Rdzawki do Nowego Targu, czyli dalszy ciąg „nowej zakopianki”, jak potocznie określają ją kierowcy, trwa od czerwca 2020 roku.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga klasy GP jako nowy odcinek DK47 pomiędzy Rabką a Nowym Targiem o długości 16,1 km i szerokości jezdni 2x3,5 m. Zbudowane zostaną cztery węzły drogowe (Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe) oraz 27 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty).

Zakończenie budowy planowane jest w 2024 r.

Nowy węzeł drogowy w Poroninie w ciągu DK47

Na usprawnienie ruchu na Zakopiance wpłynęła też budowa nowego węzła drogowego w Poroninie, które było wąskim gardłem na trasie w Tatry. W ramach inwestycji zostało przebudowane skrzyżowanie zakopianki (DK47) z drogą wojewódzką w stronę Bukowiny Tatrzańskiej (DW961) – powstało tu bezkolizyjne skrzyżowanie, a droga wojewódzka została poprowadzona tunelem pod linią kolejową (nr 99) oraz drogą krajową (DK47).

Nowy węzeł na Zakopiance w Poroninie:

Węzeł Tatrzański w Poroninie na Zakopiance

 

W planach S7 Kraków - Myślenice jako nowa Zakopianka od A4 do drogi S52

Droga ekspresowa S7 Kraków - Myślenice to już ostatnie, kluczowe połączenie komunikacyjne w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. W 2024 r. zakończy się budowa Północnej Obwodnicy Krakowa, co oznacza domknięcie ringu dróg szybkiego ruchu wokół Krakowa.

Analizowane są różne warianty przebiegu nowej trasy i włączenia jej do autostrady A4. Nowa Zakopianka ma być połączona również z trasą S52 tj. Beskidzką Drogą Integracyjną.

Nowa Zakopianka. S7 Kraków - Myślenice

Odcinek łączący Kraków z Rabką-Zdrój znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, a odcinek między Krakowem a Myślenicami stanowi jego newralgiczny fragment. Nowa trasa S7 ma być receptą na zakorkowaną Zakopiankę.

 

Podziel się:

Powiązane z "Zakopianka":

droga ekspresowa droga krajowa S7 7 47 Zakopane (woj. małopolskie) małopolskie
Nowa Zakopianka. S7 Kraków - Myślenice obwodnica Gdańska obwodnica Kielc obwodnica Krakowa obwodnica Miechowa obwodnica Radomia obwodnica Warszawy S7 Gdańsk - Warszawa S7 Lubień - Rabka Zdrój z tunelem S7 Warszawa - Kraków DK7 Rabka Zdrój - Chyżne Nowa Zakopianka. DK47 Rdzawka - Nowy Targ Obwodnica Nowego Targu Węzeł Poronin A4 Katowice - Kraków obwodnica Brzeska obwodnica Chełmca obwodnica Chrzanowa obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej obwodnica Gdowa obwodnica Nowego Sącza Obwodnica Oświęcimia obwodnica Skawiny Obwodnica Wadowic Obwodnica Zatora S52 Bielsko-Biała - Kraków
POPULARNE W CONADROGACH.PL