• Facebook - conadrogach
Obwodnica Barlinka – nowy przebieg DW151
Obwodnica Barlinka to około 2,5 km nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 151. Na realizację inwestycji, przewidziano ponad 30 mln zł. Mapa: ZZDW

Zachodniopomorscy drogowcy ogłosili przetarg na budowę obwodnicy Barlinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151. Projekt ma przede wszystkim poprawić układ komunikacyjny miasta i odciążyć istniejące ulice. Oferty w przetargu można składać do 31 maja. Roboty budowlane mają zostać zakończone do końca września 2018 r.

Inwestycja zakłada budowę nowej drogi - obwodnicy, omijającej śródmieście Barlinka, po analizie średniego dobowego ruchu pojazdów na DW nr 151. W mieście przecinają się dwie drogi wojewódzkie : nr 151 Świdwin- Gorzów Wielkopolski i 156 Barlinek – Lipiany. Drogą nr 151 przejeżdża przez Barlinek średnio ponad 10 tys. samochodów w ciągu doby.

Wybrano rozwiązanie, w którym projektowana droga, na blisko 2,5 - kilometrowym odcinku będzie przebiegać po nasypie nieczynnej linii kolejowej. Wykorzystanie nasypu obniża koszty przygotowania inwestycji, takie jak wykup gruntów czy budowa nowej konstrukcji drogi. Przypomnijmy, że nieczynna od lat linia kolejowa nr 410 łączyła stację Grzmiąca ze stacją Kostrzyn. Odcinek Choszczno-Barlinek został całkowicie rozebrany w 2014 roku, a teren przekazany samorządowi.

Na realizację tej inwestycji, w budżecie województwa, przewidziano nieco ponad 30 mln zł. Tak duża kwota wynika z zakresu prac, które obejmują rozbiórkę starych budynków kolejowych oraz rozbiórkę i budowę szeregu obiektów inżynierskich w tym kładki dla pieszych na przedłużeniu ul. Kasprowicza i nowych wiaduktów nad ulicami Tunelową i Ogrodową oraz przebudowę przepustu. W projekcie jest też budowa dwóch skrzyżowań typu rondo ( z ul. Św Bonifacego i ulicami Dworcową i Fabryczną), a także budowa elementów spowalniających ruch, oświetlenia ulicznego, przebudowa sieci energetycznej, gazowej, wodociągowej, ciepłowniczej i teletechnicznej.

Projekt będzie realizowany dzięki podpisaniu w listopadzie 2016 roku porozumienia między marszałkiem województwa zachodniopomorskiego i burmistrzem Barlinka. Na mocy tego porozumienia Gmina będzie partycypować w 1/4 wartości inwestycji, czyli zapłaci ok. 6,7 mln zł oraz pokryje koszty odszkodowań za grunty zajęte na realizację tego zadania.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: