Obwodnica Kłodzka udostępniona kierowcom!
Obwodnica Kłodzka gotowa! Zdjęcia: GDDKIA

Od dzisiaj ( 28 maja 2018 r.) kierowcy mogą już w pełni korzystać z obwodnicy Kłodzka w woj. dolnośląskim. W ramach inwestycji wybudowany został odcinek o długości 6,6 km w ciągu drogi krajowej DK33, łącznik drogi krajowej DK46 o długości 2,5 km oraz wyremontowana została droga krajowa DK33 o długości prawie 2,4km. Obwodnica uwolni wreszcie Kłodzko od uciążliwego ruchu tranzytowego.

Wykonawcą zadania w systemie projektuj i buduj było konsorcjum firm: Lider - Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o., Partner - Trakt S.A. Całkowita wartość projektu to prawie 250 milionów złotych brutto. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w wysokości 186,5 mln zł. (85% kosztów kwalifikowanych). Prace projektowe ruszyły na początku 2015 roku, po podpisaniu umowy.

Mapa przebiegu obwodnicy Kłodzka wraz z lokalizacją nowych odcinków

Obwodnica przebiega po zachodniej stronie Kłodzka, natomiast łącznik DK46 po wschodniej stronie miasta. W ramach zadania przeprowadzono także remont istniejącego odcinka DK33. Jako pierwszy do ruchu, w grudniu 2017 r. został oddany łącznik DK46.

Budowa obwodnicy Kłodzka na Dolnym Sląsku wreszcie dobiegła końca

Budowa obwodnicy Kłodzka na Dolnym Sląsku wreszcie dobiegła końca. Zdjecia: GDDKIA

W ramach inwestycji powstał węzeł drogowy z dziewięcioma łącznicami na skrzyżowaniu z istniejącą drogą krajowa nr 8, rozwiązania komunikacyjne w postaci rond średnich oraz ronda turbinowego. Zrealizowano dwie najdłuższe estakady: pierwsza o długości ok. 500 m nad rzeką Bystrzycą Dusznicką i linią kolejową oraz druga o długości ok. 1 000 m nad rzeką Nysa Kłodzką. Wykonano urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne, wygrodzenia przed zwierzyną leśną, a także przejście dla zwierząt.

Obwodnica Kłodzka jest inwestycją o znaczeniu dla całego regionu. Spodziewane korzyści wynikające z funkcjonowania obwodnicy to przede wszystkim wyeliminowanie ruchu z Kłodzka, a tym samym poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, skrócenie czasu przejazdu dla podróżujących, zmniejszenie ryzyka wypadków, zapewnienie komfortu jazdy, przyśpieszenie rozwoju przyległych terenów i skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi.

Celem inwestycji jest poprawa przepustowości układu komunikacyjnego na terenie Kotliny Kłodzkiej, co stanowić będzie nowy węzeł komunikacyjny łączący drogi krajowe na odcinkach:

  • DK8 (E67) – Kudowa (granica państwa z Republika Czeską) - Kłodzko
  • DK33 – Boboszów (granica państwa z Republika Czeską) - Kłodzko
  • DK46 – Złoty Stok (granica państwa z Republika Czeską) - Kłodzko
  • DK8 (E67) – Kłodzko – Wrocław.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

kon
2018-05-29 22:16
a łącznik dróg nr 8 i 46 (obwodnica) to po co hehe dalej przez miasto
ccc
2018-05-29 10:25
zobaczcie ile unia nam dodała do tej buydowy, jak by ktoś wątpił, po co jestesmy w uni
Kastello
2018-05-28 16:30
Wreszcie obwodnica Kłodzka gotowa - wow

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: