1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Pisza – do 2030 r. powstanie nowa trasa w ciągu DK58 i DK63

Obwodnica Pisza – do 2030 r. powstanie nowa trasa w ciągu DK58 i DK63

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-25
Obwodnica Pisza – do 2030 r. powstanie nowa trasa w ciągu DK58 i DK63
Obwodnica Pisza z wybranym wariantem w drodze po decyzję środowiskową. Zdjęcia: GDDKIA
W województwie warmińsko-mazurskim w ramach Programu Budowy Obwodnic powstanie obwodnica Pisza. Pozwoli ona na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 58 i 63. Część elementów obejścia centrum miejscowości już jest. Nowa inwestycja powinna domknąć tzw. ring komunikacyjny w Piszu.

Do 2030 roku Pisz zyska obwodnicę. Jak zapewniają drogowcy postępują prace przygotowawcze niezbędne do ogłoszenia przetargu na realizację w trybie projektuj i buduj. Obwodnica Pisza zostanie wybudowana w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63 w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. 

- Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze, obejmujące opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z materiałami do decyzji środowiskowej z elementami koncepcji programowej – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach inwestycji zostanie wykonana obwodnica Pisza o przekroju poprzecznym 1x2. Trasa ma przebiegać w większości nowym śladem od północno-zachodniej poprzez południową do wschodniej części miasta jako droga klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego). Nośność drogi wynosić będzie 11,5 tony na oś. Wybrano już wariant przebiegu trasy akceptowany przez mieszkańców.

Dokładny przebieg nowej trasy zostanie określony w decyzji środowiskowej, co jest planowane w II kwartale 2024 r. Rozpoczęcie realizacji inwestycji w trybie projektuj i buduj zaplanowano na koniec 2025 r., a ukończenie zadania i oddanie obwodnicy do ruchu w 2029 roku.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Pisza jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 58 i 63. Zostały już zrealizowane elementy obejścia centrum miejscowości. Nowa inwestycja powinna domknąć tzw. ring komunikacyjny w Piszu. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Drogi krajowe nr 58 i 63 stanowią popularny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur, a Pisz jest znaną miejscowością turystyczną.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 58 Utrudnienia na drodze 63 Jak dojadę - Pisz