1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Szwecji na DK22 w zgodzie ze środowiskiem

Obwodnica Szwecji na DK22 w zgodzie ze środowiskiem

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-01-17
Obwodnica Szwecji na DK22 w zgodzie ze środowiskiem
Obwodnica Szwecji będzie nowym odcinkiem DK22. Mapa: GDDKIA
Obwodnica miejscowości Szwecja w ciągu DK22 ma decyzję środowiskową. Decyzja określiła przebieg drogi, na południe od miejscowości, i środowiskowe uwarunkowania jej realizacji. W tym roku drogowcy planują ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi.

Umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Szwecji została podpisana w czerwcu 2020 roku. Firma projektowa Trasa z Poznania opracowała Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z raportem oddziaływania na środowisko. Do przygotowania dokumentacji niezbędna była inwentaryzacja przyrodnicza, dlatego specjaliści sprawdzili dokładnie w terenie, jakie siedliska flory i fauny występują w miejscu planowanej inwestycji. Zostały wykonane analizy techniczne i ekonomiczne dla każdego z wariantów.

W styczniu 2023 r. została wydana decyzją środowiskowa (DŚU), która określiła przebieg drogi i środowiskowe uwarunkowania jej realizacji. Wybrany został wariant C2 o długości 4,2 km, który omija miejscowość od południa. Teraz w wybranym przebiegu zostaną wykonane badania podłoża i dokumentacja obejmująca elementy Koncepcji programowej. Faza przygotowawcza inwestycji powinna zakończyć się w 2023 roku. W przyszłym roku planowane jest też ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi.

Mapa wariantów przebiegu obwodnicy Szwecji w ciągu DK22 (woj. zachodniopomorskie)

Mapa przebiegu obwodnicy Szwecji w ciągu DK22 (woj. zachodniopomorskie)

Obwodnica Szwecji pobiegnie w wariancie C2, na południe od miejscowości. Mapa: GDDKIA


Obwodnica Szwecji będzie jednojezdniową drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Droga będzie przecinać rzekę Pilawa, na której planowana jest budowa mostu o długości 78 metrów. Będzie on również pełnił funkcję dolnego przejścia dla zwierząt. W ramach inwestycji powstaną także dwa wiadukty dla dróg lokalnych nad obwodnicą. Połączenie z obecną DK22 od strony Wałcza planowane jest w formie skrzyżowania, natomiast od strony Jastrowia będzie to rondo.

Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W jego ramach w woj. zachodniopomorskim powstanie łącznie dziewięć obwodnic. Obwodnica Szwecji dołączyła do obwodnic Wałcza i Rusinowa w ciągu DK22, dla których w tym roku uzyskana została już decyzja środowiskowa. Na dwóch obwodnicach - Gryfina na DK31 i Szczecinka na DK20 - w ubiegłym roku ruszyły roboty budowlane. Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa uzyskiwanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Natomiast dla obwodnic Człopy na DK22 oraz Stargardu i Złocieńca na DK20 trwa jeszcze uzyskiwanie DŚU.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22