1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnice Oświęcimia oraz Poręby i Zawiercia z unijnym dofinasowaniem

Obwodnice Oświęcimia oraz Poręby i Zawiercia z unijnym dofinasowaniem

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-02
Obwodnice Oświęcimia oraz Poręby i Zawiercia z unijnym dofinasowaniem
Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Zdjęcia: GDDKIA
Budowa obwodnic Oświęcimia w ciągu DK44 oraz Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 zostanie dofinansowana z Unii Europejskiej. Każda z obwodnic dostanie po 150 mln zł ze środków w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Przypominamy, że budowa obwodnicy Oświęcimia i I etapu Poręby i Zawiercia już trwa.

Po 150 mln zł dofinansowania, ze środków UE w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), otrzymały dwie kolejne inwestycje. To obwodnica Oświęcimia w ciągu DK44 oraz Poręby i Zawiercia w ciągu DK78.

Obwodnica Oświęcimia będzie częścią nowej drogi krajowej DK44 o długości nieco ponad 9 km. Trasa prowadzi od węzła Oświęcim na powstającej drodze ekspresowej S1 do okolic skrzyżowania ul. Zatorskiej i Grojeckiej. Obecnie stopień zaawansowania prac wynosi 60 proc. 

Budowa obwodnicy Oświęcimia w ciągu DK44

Prace na obwodnicy Oświecimia postepują. Zdjecia: GDDKIA

Obwodnica będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Każdy pas ruchu będzie miał 3,5 m szerokości. Trasa ominie od południa miasto, zapewniając szybkie i bezpieczne połączenie z drogą ekspresową Mysłowice – Bielsko-Biała, a dzięki temu również z autostradą A4. Sam węzeł Oświęcim znajduje się już na terenie województwa śląskiego, między miejscowościami Bojszowy i Jedlina. 

Wykonawca szacuje, że gotową obwodnicą pojedziemy w II połowie 2025 roku. 

Budowa obwodnicy Oświęcimia w ciagu DK44

Budowa obwodnicy Oświęcimia w ciagu DK44. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Poręby i Zawiercia pobiegnie w ciągu drogi krajowej DK78. Realizowany obecnie odcinek o długości 16,7 km, to pierwszy etap realizacji inwestycji liczącej ponad 24 km długości, która w przyszłości przejmie ruch tranzytowy.

Obecnie zaawansowanie prac, pomiędzy Siewierzem i zawierciańską dzielnicą Kromołów, wynosi ok. 70 proc. 

W ramach inwestycji powstaje dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Wykonawca jest bliski dokończenia robót ziemnych, wykonywania podbudów z kruszyw mineralnych oraz kolejnych warstw z mieszanek asfaltowych. Kontynuowane są także roboty na wszystkich obiektach mostowych. Ustroje nośne zostały wykonane na dwunastu obiektach mostowych, a zaawansowanie prac w tym obszarze wynosi 73 proc. Postępują również roboty przy obiektach służących zapewnieniu migracji zwierząt pod obwodnicą. 

Umowny termin zakończenia budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia przypada na kwiecień 2025 r.

Prace na obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 - I etap

Prace na obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 - I etap. Zdjęcia: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 44 Jak dojadę - Oświęcim Jak dojadę - Poręba