• Facebook - conadrogach
Pewne pieniądze na tunel między wyspami w Świnoujściu
Najpóźniej w 2022 roku pojedziemy nowym tunelem drogowym łączącym wyspy Uznam i Wolin. Wreszcie udało się zebrać pieniądze niezbędne by budowa mogła ruszyć w przyszłym roku. Zdjęcia: UM Świnoujście

775 mln złotych dofinansowania otrzyma Miasto Świnoujście na budowę stałego połączenia wysp Wolin i Uznam. Koszt całej inwestycji eksperci szacują na niemal 913 mln złotych. Brakujące 137 mln złotych miasto dołoży z własnego budżetu. Przewidywany termin zakończenia budowy tunelu pod Świną to przełom 2021 i 2022 roku.

- Na stałe połączenie mieszkańcy czekają od dziesiątek lat – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dziś, mając zapewnienie o dofinansowaniu, rozpoczynamy ostatni etap, czyli wyłonienie wykonawcy i budowę tunelu. Wierzę, że najpóźniej za 5 lat, skończą się wreszcie kłopoty z przeprawą. Zarówno mieszkańcy, jak i goście odwiedzający nasze miasto, będą przejeżdżać tunelem.

Przypomnijmy, w minionym roku przełomowe było podpisanie aneksu do porozumienia z 2007 r. na rzecz budowy stałego połączenia drogowego pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu. W minionych dniach Centrum Unijnych Projektów Transportowych zakwalifikowało wniosek Miasta Świnoujście o dofinansowanie budowy tunelu pod Świną kwotą w wysokości 85 procent szacowanych kosztów inwestycji.

Tunel rozpocznie bieg przy terminalu promowym i dworcu kolejowym na wyspie Wolin a kończyć się będzie za bazą paliw płynnych na wyspie Uznam. Planowana jest budowa tunelu jednonawowego w technologii tarczy drążonej TBM. Pozostałymi elementami układu drogowego będą: drogi dojazdowe do tunelu, węzeł drogowy na wyspie Wolin i powiązane z nim rondo oraz dodatkowe rondo na wyspie Uznam. Ulice istniejące przyległe do inwestycji zostaną przebudowane w niezbędnym zakresie. Długość trasy głównej to ok. 3400 m, w tym ok. 1400 m będzie wykonywane w technologii drążonej.

Tunel drogowy w Swinoujściu

Zdjęcia: UM Świnoujście

Inwestorem budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To ona prowadzi przetarg, który wyłoni wykonawcę tunelu w systemie zaprojektuj i zbuduj. To może potrwać do końca tego roku. Samo rozpoczęcie budowy planowane jest w przyszłym 2018 roku.

Już wiadomo, że przejazd tunelem będzie bezpłatny przez pierwsze 5 lat. Potem świnoujski samorząd, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie tunelu, podejmie decyzję, czy wprowadzić odpłatność, czy też dalej pozostawić darmowy przejazd.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

enrico
2017-01-15 16:34
Jak już Polacy zbudują ten TUNEL pod Świną, to wtedy Niemcy gremialnie będą jeździć na nasze Ziemie północne - od Świnoujścia, przez Kołobrzeg aż do Koszalina i dalej. Bo tej pory jeżdżą wkoło przez Szczecin. A przecież JarKacz narzekał, żeby nie wpuszczać do Polski Niemców ! Teraz PiS-owska sekta zaprzecza (jak zawsze) sama sobie.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: