1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Płacimy więcej za A4. GDDKIA bezradna wobec koncesjonariusza

Płacimy więcej za A4. GDDKIA bezradna wobec koncesjonariusza

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-10-02
Płacimy więcej za A4. GDDKIA bezradna wobec koncesjonariusza
Podrożała autostrada A4 Katowice - Kraków. Opłaty na odcinkach "rządowych" bez zmian. Zdjęcia: GDDKIA
Od początku października wzrosła opłata za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4. Za fragment pomiędzy Katowicami a Krakowem kierowcy aut do 3,5 tony zapłacą 24 zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podwyżki na koncesyjnych odcinkach autostrad ocenia negatywnie ale nic nie może zmienić.

Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków od 1 października 2020 r. podniósł stawki opłat za przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony.

Od 1 października wzrasta opłata za A4 Katowice – Kraków

GDDKiA zwróciła się z prośbą o rozważenie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę decyzji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd. - W stanowisku przesłanym 31 lipca br. do Stalexportu wskazaliśmy m.in. błędne założenia dotyczące przygotowanej i przedstawionej przez Stalexport Autostrada Małopolska prognozy ruchu – przypominają drogowcy.

Niestety wyższe opłaty są już faktem, a GDDKIA nie ma innych możliwości wpłynięcia na decyzję koncesjonariusza. - Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z Umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej Umowy – czytamy w komunikacie.

Zdaniem GDDKiA, koncesjonariusz, ustalając kwotę podwyżki, nie wziął pod uwagę wyjątkowych okoliczności gospodarczych oraz zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej. W okresie pandemii wiele instytucji, podmiotów finansowych i przedsiębiorstw podejmuje zgoła odmienne działania, obniżając stawki opłat.

Drogowcy obawiają się, że wysokie opłaty za przejazd autostradą mogą prowadzić do przeniesienia się części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4, które są już w sposób bardzo istotny obciążone ruchem i posiadają znikome rezerwy przepustowości.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4