1. Strona główna
 2. A4 Katowice - Kraków

Autostrada A4 Katowice - Kraków

 1. Anka Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2019-01-15
Autostrada A4 Katowice - Kraków
Autostrada A4 Katowice - Karaków to pierwsza koncesyjna autostrada w Polsce. Obowiązują opłaty za przejazd samochodów osobowych. Zdjęcia: SAM SA
61 kilometrowy odcinek autostrady A4 z Katowic do Krakowa jest płatny i zarządzany przez koncesjonariusza spółkę Stalexport Autostrada Małopolska SA.

Droga krajowa A4, bo pierwotnie nie miała ona statusu autostrady, budowana była (z przerwami) w latach 70, 80 i 90-tych przez Skarb Państwa ze środków budżetowych. Nie była to droga wysokiej jakości, raczej ważny szlak komunikacyjny, łączący dwie aglomeracje – katowicką i krakowską.

W latach 90’ XX wieku, Skarb Państwa postanowił poszukać finansowania dalszej modernizacji A4 w sektorze prywatnym. W 1995 roku ruszył przetarg na budowę przez przystosowanie do odpłatności i eksploatację autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków. Zgodnie z przyjętym przez stronę publiczną modelem, koszty modernizacji A4 mieli w ostatecznym rozrachunku wziąć na siebie jej użytkownicy, a do kierowania inwestycją wyznaczony miał zostać podmiot prywatny – Koncesjonariusz.

Jednocześnie w drugiej połowie lat 90’, zdając sobie sprawę z jej kluczowego znaczenia dla rozwoju obu miast, właściciel drogi – Skarb Państwa – zdecydował o modernizacji A4. Za pieniądze pozyskane z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (222 mln zł) w latach 1996 – 97 droga została częściowo wyremontowana. Naprawione zostały wówczas konstrukcja jezdni oraz 5 będących w najgorszym stanie obiektów mostowych.

We wrześniu 1997 roku podpisano Umowę Koncesyjną ze spólką Autostrada Małopolska SA. Przyjęty przez Skarb Państwa model finansowy dla autostrady A4 Katowice – Kraków zakłada, że w ostatecznym rozrachunku, w okresie koncesyjnym, droga ta zostanie w pełni zmodernizowana i wyposażona w urządzenia infrastruktury autostradowej za pieniądze pozyskane od jej użytkowników, a strona publiczna uzyska dodatkowo znaczące wpływy budżetowe z tego przedsięwzięcia. W 2027 roku zgodnie z zapisami Umowy Koncesyjnej ten odcinek autostrady A4 wróci pod zarząd Skarbu Państwa. 


Przebieg autostrady A4 Katowice - Karków z MOP, węzłami i poborem opłat. Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska SA

Przebieg autostrady A4 Katowice - Karków z MOP, węzłami i poborem opłat

INFRASTRUKTURA AUTOSTRADOWA NA 61 KM ODCINKU A4 OD WĘZŁA MURCKOWSKA W KATOWICACH DO WĘZŁA BALICE OBEJMUJE M.IN.:

 

 • 8 węzłów autostradowych: Murckowska, Mysłowice, Brzęczkowice, Jeleń (obsługa kierunku do i z Katowic. Węzeł ten jest przewidziany do zamknięcia), Byczyna (obsługa kierunku do i z Krakowa), Balin, Chrzanów, Rudno,

 • 2 Place Poboru Opłat (PPO): w Mysłowicach z 20 punktami poboru (po 10 w każdym kierunku) oraz w Balicach z 10 punktami poboru (10 w kierunku do Katowic oraz 9 w kierunku do Krakowa)

 • 4 parkingi z toaletami (tuż za Placami Poboru Opłat),

 • 4 Miejsca Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw, barami, sklepami, warsztatami drobnych napraw: 2 w kierunku Krakowa: w Kępnicy i Morawicy (z motelami), 2 w kierunku Katowic: w Aleksandrowicach i Zastawiu (z motelem)

 • 2 obwody utrzymania autostrady: w Mysłowicach i Rudnie,

 

Punkt Poboru Opłat na autostradzie A4 Katowice - Kraków

Punkt Poboru Opłat na autostradzie A4 Katowice - Kraków. Zdjęcia: SAM SA

 

OPŁATY ZA PRZEJAZD AUTOSTRADĄ A4 KATOWICE - KRAKÓW POBIERANE SĄ NA 2 PLACACH POBORU OPŁAT: W MYSŁOWICACH I W BALICACH

 • 5 zł stawka dla motocykli
 • 10 zł stawka 1 dla pojazdów kategorii 1 - samochodów osobowych (20 zł za przejazd całym płatnym odcinkiem)
 • 18 zł stawka 2 z rabatem dla pojazdów kategorii 2 i 3 (36 zł za przejazd całym płatnym odcinkiem)
 • 30 zł stawka 2 dla pojazdów kategorii 4 i 5 (60 zł za przejazd całym płatny odcinkiem)
Podziel się:

Powiązane z "A4 Katowice - Kraków":

autostrada A4 Katowice (woj. śląskie) Kraków (woj. małopolskie) małopolskie śląskie
A4 Wrocław - Katowice A4 Wrocław - Krzyżowa obwodnica Brzeska obwodnica Chrzanowa obwodnica Krakowa Obwodnica Legnicy obwodnica Opola obwodnica Rzeszowa obwodnica Wrocławia opłaty na A4 remont i utrudnienia na A4 Nowa Zakopianka. S7 Kraków - Myślenice DK7 Rabka Zdrój - Chyżne Nowa Zakopianka. DK47 Rdzawka - Nowy Targ obwodnica Chełmca obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej obwodnica Gdowa obwodnica Miechowa obwodnica Nowego Sącza Obwodnica Oświęcimia obwodnica Skawiny Obwodnica Wadowic S52 Bielsko-Biała - Kraków S7 Lubień - Rabka Zdrój z tunelem Węzeł Poronin Zakopianka A1 Częstochowa - Pyrzowice A1 Łódź - Częstochowa Mapa autostrada A1 obwodnica Częstochowy obwodnica Pawłowic obwodnica Żywca S1 Mysłowice - Bielsko Biała S1 obejście Węgierskiej Górki S1 Pyrzowice – Podwarpie
POPULARNE W CONADROGACH.PL