Pod ruchem będzie 40 km drogi ekspresowej S7 Gdańsk – Elbląg
Mamy nowe 40 kilometrów drogi ekspresowej S7 na mapie Polski. To odcinek z Gdańska do Elbląga. Zdjęcia: GDDKIA

Nowe, 40 km drogi ekspresowej S7 na Żuławach dostaną kierowcy przed pierwszym, listopadowym weekendem. Od 31 października mogą skorzystać z ekspresowej trasy łączącej Trójmiasto z Elblągiem.

Uroczyste otwarcie dwóch odcinków drogi ekspresowej S7, które łączą południową obwodnicę Gdańska z obwodnicą Elbląga zaplanowano na ostatni dzień października. Nastąpi ono na moście w Jazowej.

 

Pierwsze auta będą mogły przejechać jezdniami głównymi wraz z węzłami w ciągu S7-ki już w godzinach popołudniowych – zapowiadają drogowcy. Przekładanie ruchu na gotowe odcinki zaplanowano od godziny 13.00 i może ono potrwać kilka godzin. Dzięki nowej trasie kierowcy ominą Nowy Dwór Gdański.

 

Zakończenie wszystkich prac budowlanych (m.in. drogi boczne, serwisowe, dojazdy do pól itp.) przewidziano (zgodnie z podpisanymi aneksami) na odcinku Koszwały – Nowy Dwór Gdański do 27 kwietnia 2019 r. i na fragmencie Nowy Dwór Gdański – Elbląg do połowy grudnia br.

 

Otwarcie drogi ekspresowej S7 na Zuławach zaplanowano na 31.10.2018

Otwarcie drogi ekspresowej S7 na Zuławach zaplanowano na 31.10.2018. Zdjęcia: GDDKIA

 

Pierwsze prace nad budową drogi S7 pomiędzy Gdańskiem a Elblągiem ruszyły w II połowie 2015 roku. Realizację trasy podzielono na dwa odcinki:

S7 Koszwały – Nowy Dwór Gdański:

  • długość: 20,5 km,
  • 2 węzły drogowe: Cedry Małe, Dworek,
  • 18 obiektów mostowych (w tym dwa duże mosty wiślane),
  • wykonawca: Metrostav AS,
  • wartość robót: 1,64 mld zł.

 

S7 Nowy Dwór Gdański - Elbląg:

  • długość: 19,1 km,
  • 2 węzły drogowe: Żuławy Wschód, Elbląg Zachód,
  • 14 obiektów mostowych,
  • wykonawca: Budimex SA,
  • wartość robót: 1,58 mld zł.

 

Cały odcinek S7-ki Gdańsk - Elbląg ma przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu - pasem dzielącym oraz pasem awaryjnym. W ramach inwestycji powstał jeden z największych mostów przez Nogat (w Jazowej). Obiekt ma szerokość 16 m oraz 13 przęseł i łączy dwa brzegi rzeki, stanowiącej granicę województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Most w Jazowej w ciągu drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg

Most w Jazowej w ciągu drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg.

 

Droga ekspresowa S7 to jedna z najważniejszych dróg ekspresowych w Polsce. Docelowo połączy ona porty Trójmiasta z Warszawą, Krakowem i południem Polski. Priorytetem Ministerstwa Infrastruktury jest jej jak najszybsze ukończenie tej ponad 700 kilometrowej trasy, bo jest to obecnie jedna z najbardziej obciążonych ruchem dróg w Polsce.

 

W województwie pomorskim droga ekspresowa S7 Koszwały - Elbląg zepnie 4 podstawowe korytarze drogowe:

• droga krajowa nr 91 leżąca w ciągu drogi międzynarodowej E-75,
• droga krajowa nr S6 leżąca w ciągu drogi międzynarodowej E-28,
• droga krajowa nr S7 leżąca w ciągu drogi międzynarodowej E-77 oraz autostrady A1, jako połączenie korytarza IA z europejskim korytarzem transportowym VI Gdańsk – Katowice - Żylina.

 

Oddany do ruchu odcinek drogi krajowej S7 od Gdańska do Elbląga leży w europejskim korytarzu transportowym IA Ryga – Kaliningrad – Elbląg – Gdańsk (Via Hanzeatica) oraz w korytarzu z Gdańska przez Warszawę do Odessy (Via Intermare).

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

aaa
2018-11-05 18:31
A ja mam wrażenie że asfalt na nowym oddanym odcinku jest wyraźnie głośniejszy niż na starych.
enrico
2018-10-31 17:35
Dobrze, że oddali tam S7 (jako przejezdną). Więc od Gdańska do Napierek - 203 km (granica woj. warm-mazursk z mazow), będzie można przejechać w niecałe 2 godz. Do W-wy zostanie ok.130 km (jest tam tylko Obwodnica Płońska)-ale realizacja zaplanowana jest do 2024r.czyli za 6 lat. Poza tym sporo do zbudowania jeszcze jest odcinków S7 od W-wy do Krakowa (chociaż jest już obwodnica Kielc, a ostatnio oddano Obwodnicę Radomia-25 km). Z tej okazji inna drogowa redakcja napisała, że S7 przebiegać będzie przez Nowy Targ, co jest oczywistą bzdurą- bo za Krakowem S7 będzie ,, odbijać" w Rabce Zdroju (w. Zabornia) w kierunku Chyżnego (PL/SK). A GDDKiA nie podała, kiedy S7 będzie tam budowana.
Mateusz
2018-10-31 16:39
Obwodnica Nowego Dworu to już była otwarta chyba z 15lat temu.
Daniel
2018-10-31 16:06
Super ...czesto jeżdżę tamtędy....

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: