Podróżujący A4 Wrocław – Krzyżowa będą chronieni przed zwierzętami
Ponad 100 km ogrodzenia wybudowano już na dolnośląskim odcinku A4. Prace są na półmetku. Cała A4 Wrocław - Krzyżowa ma być ogrodzono do lipca 2019 r. Zdjęcia: GDDKIA

Trwa budowa ogrodzenia autostrady A4 od Wrocławia do Krzyżowej. Wybudowano już ponad 100 kilometrów ogrodzenia, które jak zapewniają drogowcy do minimum ograniczy zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt. To dopiero półmetek prac, które wyniosą około 22 mln zł.

Dotychczas, po obu stronach autostrady A4 Wrocław – Krzyżowa wykonanych zostało już ponad 100 km ogrodzenia oraz zabetonowano kilkadziesiąt tysięcy słupków. Tym samym wykonawcy osiągnęli półmetek prac przy realizacji tego zadania.

 

Docelowo, na odcinku ok. 100 km autostrady, po obu jej stronach, powstanie ponad 200 km siatki, której celem będzie szczelne wygrodzenie autostrady. Wysokość siatki jest odpowiednio zróżnicowana. Na terenach otwartych jej wysokość wynosi 2,2 m, a na terenach obszarów leśnych 2,4 m.

 

Inwestycja została podzielona na dwie części i jest realizowana przez konsorcjum firm Zaberd i Rotomat. Wykonawcy jednocześnie prowadzą prace na obu odcinkach autostrady tj. od węzła Bielany Wrocławskie w kierunku do Krzyżowej oraz od Krzyżowej w kierunku Wrocławia.

 

- Wymagana jest pewna równoległość prowadzenia prac po obu stronach autostrady tzn. maksymalne wyprzedzenie budowy siatki po jednej stronie autostrady w stosunku do strony przeciwległej może wynosić maksymalnie 1 km. Wymóg ten wprowadziliśmy po to, żeby uniknąć sytuacji kiedy zwierzę wtargnie na jezdnię od nieogrodzonej strony autostrady i na tej jezdni pozostanie ze względu na posadowione po drugiej stronie ogrodzenie. W ten sposób minimalizujemy zagrożenie związane z wtargnięciem zwierząt na etapie budowy ogrodzenia – wyjaśniają przedstawiciele wrocławskiego oddziału GDDKIA.

 

Autostrada na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej zostanie ogrodzona w całości w lipcu 2019 r. Koszt tego zadania to ok. 22 mln zł.

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Zwierzak
2018-12-06 21:14
A może odwrotnie? Zwierzęta będą chronione przed podróżującymi?

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: