Podsumowanie 2012 r na drogach krajowych kujawsko-pomorskiego

W 2012 roku na drogach krajowych województwa kujawsko-pomorskiego zrealizowano wiele ważnych inwestycji, mających na celu nie tylko poprawę stanu nawierzchni ale i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Otwarto węzeł Grudziądz na autostradzie A1, remontowano istniejącą sieć drogową.

17 grudnia 2012 otwarto Węzeł „Grudziądz” na koncesyjnym odcinku autostrady A1. Inwestycja warta ponad 57 mln zł, była realizowana przez Urząd Miasta Grudziądz wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

W dalszym ciągu kontynuowana jest budowa drogi łączącej węzeł „Turzno” na koncesyjnym odcinku autostrady A1 z drogą krajową nr 15. W ramach inwestycji ułożono prawie 2 kilometrowy odcinek jednojezdniowej, dwupasowej trasy i ponad 3 km dróg serwisowych. Zbudowano też rondo w okolicy wsi Gronowo i wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej, wykonano też przepusty drogowe oraz przejścia dla płazów i małych ssaków. Trasa zostanie oddana do ruchu w lutym 2013 roku.

Trwa również procedura przetargowa na wyłonienie nowych wykonawców 64 km odcinka autostrady A1 Czerniewice – Odolion - Brzezie – Kowal.

Sukcesywnie remontowano też istniejącą sieć drogową. W ubiegłym roku przeprowadzone zostały remonty nawierzchni i prace zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na ponad 50 km dróg krajowych województwa kujawsko-pomorskiego. Najwięcej zmian doczekały się drogi krajowe nr 10, 15 i 62. Na trasach pojawiło się wiele elementów zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drodze m.in: wyspy spowalniające, dodatkowe pasy ruchu, odwodnienia pasa drogowego i znaki aktywne. Wyremontowano chodniki w Chełmcach, Strzelnie i Sępólnie Krajeńskim a nowych doczekali się mieszkańcy miejscowości Zławieś Wielka ( DK 80 ) Obkas ( DK 25 ) i Wrocki ( DK 15 ). Nowa zatoki autobusowe wybudowano natomiast w Fabiankach i Gniewkowie. W ubiegłym roku przebudowano też skrzyżowania na DK nr 10 w miejscowościach: Kruszyniec, Mrozowo, Śmielin, Ślesin. Rozpoczęto również prace na DK 10 i DK 15 przy przebudowie skrzyżowań w miejscowościach Lubaszcz i Gniewkowo. Zakończenie tych inwestycji nastąpi w pierwszej połowie 2013 r.

W sumie w roku ubiegłym bydgoski Oddział GDDKiA na remonty przeznaczył ponad 30 mln zł a na działania bezpieczeństwa ruchu blisko 20 mln. zł.

W roku 2012 wyremontowane zostały również dwa mosty na drodze krajowej nr 25 w miejscowości Zamarte a także mostu przez rz. Kamionka w miejscowości Kamień Krajeński na drodze nr 25.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: