1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Pomorskie: Bezpieczniej na DK55 w Sztumie

Pomorskie: Bezpieczniej na DK55 w Sztumie

  1. conadrogach.pl
  2. GDDKiA
  3. 2017-12-05
Pomorskie: Bezpieczniej na DK55 w Sztumie
Sztum, Rondo Powiśla w ciągu drogi krajowej nr 55. Zdjęcia: GDDKIA
Poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego na odcinku drogi krajowej nr 55 w Sztumie (woj. pomorskie). Poprawę przyniosła przebudowa skrzyżowań i odcinka drogi krajowej nr 55.

Zakończona uroczyście inwestycja w dniu 4 grudnia br. polegała na przebudowie układu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 55 na odcinku ok. 800 m. Najbardziej widoczną częścią modernizacji trasy w Sztumie jest nowe skrzyżowanie w formie ronda u zbiegu drogi krajowej nr 55 z ulicami Baczyńskiego i Kochanowskiego, nazwane Rondem Powiśla. W ramach tej inwestycji przebudowano także infrastrukturę podziemną, wybudowano nową konstrukcję drogi i poszerzoną ją, pasy do lewoskrętów oraz wysepki kanalizujące ruch. Oprócz użytkowników zmotoryzowanych zadbano także o pieszych i rowerzystów ─ powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Wzdłuż drogi pojawiło się nowoczesne oświetlenie ledowe.

Przebudowa drogi krajowej nr 55 powstała w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w centrum miasta. Zastosowane rozwiązania uspokoją ruch, zapewniając jednocześnie płynny i komfortowy przejazd. Koszt inwestycji to ok. 7,6 mln zł. Koszty dokumentacji przebudowy drogi krajowej nr 55 sfinansował Urząd Miasta i Gminy w Sztumie.

W trakcie prac budowlanych, które odbywały się pod nadzorem archeologicznym, odkryto fragmenty zabudowy starej zabudowy miasta. Okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie nieplanowanych archeologicznych badań ratowniczych. Prace archeologiczne na terenie budowy trwały łącznie 129 dni (przeszło 4 miesiące), co w konsekwencji spowodowało przesunięcie terminu zakończenia inwestycji.

Obok przebudowy drogi krajowej w Sztumie został zrealizowany remont innego odcinka tej trasy w okolicy Ronda pod Dębami o długości 450 m. Wykonano go metodą nakładki bitumicznej (sfrezowanie częściowe starej nawierzchni i wbudowanie nowych warstw). Połączono to z remontem chodników, ścieżek rowerowych oraz zatok autobusowych. Koszt robót wyniósł 990 tys. zł.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 55 Jak dojadę - Sztum