Ponad miliard na budowę autostrady A1 Czerniewice - Kowal

Za 11 i 12 miesięcy, zgodnie z podpisanymi 3 kwietnia br. umowami, zostanie zakończona budowa autostrady A1 Czerniewice-Kowal. Włosko-polskie konsorcjum dokończy 64-kilometrowy odcinek autostrady A1 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego za 1,059 mld złotych. Prace ruszą w II kwartale bieżącego roku.

Umowy z konsorcjum firm: SALINI POLSKA Sp. z o.o.– Lider; IMPREGILO S.p.A. – Partner; Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. – Partner zostały zawarte na odcinki: Czerniewice – Brzezie (na kwotę ponad 450 mln zł brutto) i Brzezie – Kowal (na kwotę ponad 608,7 mln zł brutto).

Konsorcjum zrealizuje wszystkie niedokończone przez poprzedniego wykonawcę elementy drogi, tj. warstwy konstrukcyjne nawierzchni, prace na wiaduktach, węzłach autostradowych i drogach serwisowych oraz pozostałą część nasypów.

Obecne zaawansowanie zrealizowanych robót na odcinku autostrady Czerniewice – Brzezie wynosi około 60% natomiast na odcinku Brzezie – Kowal prawie 50%. Nowy wykonawca zostanie zobowiązany do dokończenia rozpoczętych prac. Na odcinku Czerniewice – Brzezie pozostały do wykonania w szczególności asortymenty prac drogowych natomiast na odcinku Brzezie – Kowal pozostały do wykonania także ustroje nośnie na obiektach mostowych.

Na dokończenie budowy autostrady A1 nowi wykonawcy będą mieli od dnia podpisania umowy 11 miesięcy - na odcinku Czerniewice – Brzezie oraz 12 miesięcy na odcinku Brzezie – Kowal. Kierowcy będą mogli pojechać tymi odcinkami kilka miesięcy wcześniej, bowiem zgodnie z warunkami określonymi w specyfikacji przetargowej oraz umowie, wykonawca jest zobowiązany udostępnić oba odcinki do ruchu odpowiednio po 8 i 9 miesiącach od podpisania umowy.

W 2012 roku pod koła kierowców trafiło ponad 100 nowych kilometrów autostrady A1.  Dzięki nowym odcinkom sprawnie można przejechać nie tylko z Torunia do Gdańska ale i z Łodzi do Włocławka. Obecnie autostrada A1 kończy się w miejscowości Kowal pod Włocławkiem. Kierowcy którzy, chcą dotrzeć do Gdańska muszą zjechać na drogę krajową nr 1. Brakuje bowiem trzech odcinków A1 między Toruniem a Kowalem (łącznie 60 km). Z Torunia A1 prowadzi już bezpośrednio do Gdańska.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: