1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Powstanie projekt obwodnicy Sztumu na DK55 Grudziądz – Malbork

Powstanie projekt obwodnicy Sztumu na DK55 Grudziądz – Malbork

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2021-03-10
Powstanie projekt obwodnicy Sztumu na DK55 Grudziądz – Malbork
GDDKIA wybrała projektanta obwodnicy Sztumu na DK55 w woj. pomorskim. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnica Sztumu to jedna z pięciu obwodnic jakie mają powstać w woj. pomorskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Drogowcy wybrali już najkorzystniejszą ofertę na jej zaprojektowanie w ciągu drogi krajowej nr 55. Obwodnica Sztumu ułatwi podróżowanie na trasie Grudziądz – Malbork.
 • Prawie 2,4 mln zł wyniesie projekt obwodnicy Sztumu w ciągu DK55

 • To pierwszy etap prac przygotowawczych zmierzających do budowy około 6 kilometrowej obwodnicy

 • Obwodnica Sztumu jest jedną z pięciu jakie powstaną w woj. pomorskim w ramach programu budowy 100 obwodnic do 20230 roku

Najkorzystniejszą ofertę na przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy Sztumu złożyła firma "Kontrakt" Biuro Projektowo-Konsultingowe. Jej wartość to 2 398 500 zł. Zamówienie obejmuje sporządzenie Koncepcji programowej (wraz z wariantowaniem przebiegów), materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wraz z jej uzyskaniem) oraz projektu budowlanego wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Celem budowy obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 jest poprawa bezpieczeństwa, odciążenie i zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu DK55, a także poprawa jakości życia mieszkańców. Jest to tym bardziej istotne, że układ drogowy w mieście opiera się na drodze krajowej i na ruch tranzytowy nakłada się duży ruch lokalny powodujący zatory drogowe.

Obwodnica Sztumu ma mieć parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju po jednym pasie w każdym kierunku bądź naprzemiennie dwa w jedną i jeden w drugą, tzw. 2+1 (w zależności od wyników analiz). Orientacyjna długość obwodnicy to ok. 6 km (w zależności od wariantu). Inwestycja obejmie również trzy skrzyżowania oraz infrastrukturę towarzyszącą. Planowana data ogłoszenia przetargu na realizację robót budowlanych to IV kw. 2023 roku.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – coraz bliżej podpisania umów z wykonawcami

Nowe obwodnice w woj. pomorskim: obwodnica Sztumu

Nowe obwodnice w woj. pomorskim, obwodnica Sztumu na DK55 Grudziądz - Malbork. Mapa: GDDKIA

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:

 • Brzezia w ciągu DK25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),

 • Człuchowa w ciągu DK22/25 (trwa przetarg na rozszerzone Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe - STEŚ-R),

 • Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 (trwa przygotowanie dokumentacji, tzw. STEŚ-R),

 • Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (jest sporządzone Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); trwają przygotowania do złożenia wniosku o wydanie DŚU),

 • Sztumu w ciągu DK55 (poznaliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na Koncepcję programową z wariantowaniem).

Rozbudowa DK21 nad Bałtyk ruszy w tym roku

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 55 Jak dojadę - Sztum