Prawie 10 km drogi S17 z estakadą – obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w budowie
Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty 17 maja br. oficjalnie rozpoczęto prace na budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. Zdjęcia: GDDKIA

Mota-Engil Central Europe rozpoczęła prace na budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. Prawie 10 kilometrowa trasa ominie miasto od wschodniej strony, a nad rzeką Sołokiji pobiegnie estakadą. Planowany termin ukończenia budowy obwodnicy to wiosna 2021 r. Niestety niemal cała trasa powstanie jako droga jednojezdniowa.

Umowę na realizację obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, o długości ok. 9,6 km, w systemie projektuj i buduj zawarto z firmą Mota-Engil Central Europe w listopadzie 2017 r. Wartość robót budowlanych to ok. 193,5 mln zł, a całkowity koszt inwestycji, uwzględniający wykup gruntów, prace projektowe, archeologiczne oraz nadzór nad realizacją, to blisko 292 mln zł. Planowany termin ukończenia budowy obwodnicy to wiosna 2021 r.

Wykonawca w pierwszym okresie aktualizował dokumentację do obecnie obwiązujących przepisów uwzględniając modyfikację decyzji środowiskowej i uzyskując stosowne pozwolenia.

- W pierwotnym projekcie miała to być droga jednojezdniowa z obiektami inżynierskimi przechodzącymi nad trasą dostosowanymi do docelowych dwóch jezdni. Po zmianach, na odcinkach w obrębie węzłów, powstanie droga w układzie docelowym z dwoma jezdniami. Na pozostałej części będzie jezdniowa, a drugą nitkę zyska wraz z budową S17 od Piask do Hrebennego – wyjaśniają przedstawiciele lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego będzie częścią drogi ekspresowej S17 Lublin - Hrebenne

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego będzie częścią drogi ekspresowej S17 Lublin - Hrebenne. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego przebiegać będzie po wschodniej stronie miasta. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850 powstanie węzeł Tomaszów Lubelski Północ, a na włączeniu do przebiegu DK17 węzeł Tomaszów Lubelski Południe. Nad doliną rzeki Sołokiji droga pobiegnie estakadą, zbudowane zostaną również drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego.

Mapa przebiegu obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi S17. Mapa: GDDKIA

 

Przypomnijmy, że w rękach projektantów jest opracowanie dokumentacji przygotowawczej na cały odcinek S17 od Piask do Hrebennego (około 120 km). W ramach prac przygotowawczych dla S17 opracowana zostanie również koncepcja programowa na dobudowę drugiej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lub. Dokumentację wykona firmia IVIA z którą podpisano umowę także na KP dla trzech innych odcinków : w. Zamość Wschód – w. Zamość Południe (ok. 12,2 km), w. Zamość Południe – Tomaszów Lubelski (początek obw. ok. 18 km) oraz Tomaszów Lubelski – Hrebenne (ok. 17,3 km). Ukończenie budowy jednojezdniowej obwodnicy zbiegnie się z wyłanianiem wykonawców na dalsze odcinki S17. Wtedy też drogowcy planują zlecić dobudowę drugiej jezdni na obwodnicy. Oznacza to, że oddana do ruchu trasa będzie znowu w budowie…

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

kon
2019-05-20 15:49
oczywiscie ze taniej, ale nasi eksperci majac przyklady z innych czesci Polski ze dobudowują druga jezdnie niczego nie rozumieją bo to nie ich pięniądze.
PP
2019-05-20 13:50
Czy nie taniej i szybciej wybudować od razu obwodnicę w standardzie drogi ekspresowej?

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: