Przy budowanej autostradzie A1 otwarto obwodnicę Woźnik. Ułatwi dojazd do węzła
7 maja otwarto obwodnicę Woźnik przy autostradzie A1 Częstochowa- Pyrzowice. Zdjęcia: UM Woźniki

Kierowcy mogą korzystać z ponad czterokilometrowej obwodnicy Woźnik w woj. śląskim. Potrzeba budowy obwodnicy Woźnik wynikała z konieczności wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum miasta Woźniki i połączenia węzła, realizowanej obecnie, autostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice z drogą wojewódzką nr 789.

Pierwsze decyzje o budowie obwodnicy Woźnik zapadły w 2010 roku i wiązały się z przebiegiem autostrady A1. - Był etap przygotowywania koncepcji i projektowania z konsultacjami społecznymi. Potem budowa i w końcu oddanie obwodnicy w 2019 roku. Cieszę się, że zdążyliśmy przed oddaniem A1 – powiedział Zbigniew Tabor, Dyrektor Śląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Obwodnica Woźnik składa się z dwóch odcinków. Pierwszy, równoległy do autostrady A1 ma 1,2 km długości i przebiega od ronda na skrzyżowaniu ul. Kolejowej i ul. Dworcowej (DW789) do drogi stanowiącej część węzła autostradowego. Drugi ma 2,9 km i stanowi połączenie zjazdu z autostrady i DW789 (ul. Koziegłowska).

Obwodnica Woźnik w woj. śląskim

Obwodnica Woźnik w woj. śląskim. Zdjecia: Marcin Gaweł, Śląski UM

Obwodnica Woźnik jest drogą jednojezdniową o długości 4 km, po której mogą się poruszać samochody ciężarowe o maksymalnym nacisku osi 11,5 tony. W ramach inwestycji zrealizowano cztery ronda łączące obwodnicę z istniejącym układem drogowym oraz drogi serwisowe wzdłuż obwodnicy, zapewniające dojazd do pól. Zadanie obejmowało również przebudowę sieci i infrastruktury towarzyszącej.

Budowę obwodnicy Woźnik zrealizowano na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Prace przeprowadziło konsorcjum spółek Drog-Bud z Częstochowy oraz Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej. Inwestycja kosztowała ok. 41 mln zł, większość środków to dofinansowanie z Unii Europejskiej (79 procent).

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: