1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Raport z budowy autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki

Raport z budowy autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki

  1. conadrogach.pl
  2. GDDKiA
  3. 2013-12-16
Raport z budowy autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki
W I połowie 2014 roku powinna zakończyć się budowa autostrady A1 do granicy z Czechami. Realizacja tego 7-kilometrowego odcinka trwa juz kilka lat m.in przez problemy wykonawcą - firma Alpine Bau oraz z budową mostu w Mszanie. Obecnie prace realizuje firma INTERCOR, za około 50 mln złotych.
Jak wynika z ostatniego raportu GDDKiA, w grudniu rozpoczęto docelowy proces sprężenia kabla obiektu autostradowego MA532, dzięki zakończonemu z pozytywnym wynikiem próbnemu sprężaniu w połowie października 2013 r. Systematyczny montaż dewiatorów pozwolił 12 grudnia 2013 r. zakończyć I etap robót, czyli sprężenie wytypowanej grupy 14 kabli zewnętrznych w przęśle BC z 48 kabli koniecznych do zamontowania w tym przęśle. Umożliwiło to m. in. demontaż rusztowań podtrzymujących przęsło BC (opuszczono już siłowniki i rozpoczęto rozbiórkę rusztowań), betonowanie żeber wewnątrz obiektu w przęśle CD, czy montaż dewiatorów pionowo - poziomych w przęśle CD. Montaż dewiatorów pionowych w strefach przypodporowych w prześle CD jest już wykonywany od połowy listopada. Ilość wyprodukowanych i dostarczonych na plac budowy dewiatorów ze stali nierdzewnej gatunku Duplex 1.4462, zwiększyła się do 83 %, a na obiekcie zamontowano już ponad 60% całego zakresu dewiatorów. Ich liczba wzrasta każdego dnia.

Wykonawca usunął także warstwę wiążącą z asfaltu twardolanego na łącznicy, wykonaną wadliwie przez firmę Alpine Bau, która uległa już częściowej degradacji i utraciła swoje właściwości. Pozwoli to w przyszłości uniknąć problemów jakościowych z nawierzchnią na obiekcie łącznicowym MD532.1. Dodatkowo rozpoczęły się prace nad wykonaniem warstw podbudowy na dojazdach do obiektu zarówno od strony Świerklan, jak i od strony Gorzyczek.

Z początkiem grudnia podpisano trójstronne Porozumienia dotyczące naprawy dróg lub wypłaty rekompensaty finansowej za zniszczone drogi w trakcie realizacji autostrady A1 na odcinku Świerklany – Gorzyczki z Gminą Gorzyce, Gminą Świerklany, Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Mszana