Remont autostrady A4: Cztery wąskie pasy w okolicy Góry św. Anny
Remont autostrady A4 w okolicy Góry św. Anny potrwa do końca września. Kierowcy mają po dwa wąskie pasy ruchu w każdym kierunku - jak zachowają dozwoloną prędkość unikną korków. Zdjęcia: GDDKIA

Trwa remont autostrady A4 w woj. opolskim. Prace prowadzone są na jezdni południowej autostrady A4, tj. jezdni od strony Opola w kierunku Katowic, na wysokości Góry Św. Anny, pomiędzy węzłami Krapkowice i Kędzierzyn-Koźle. Ruch odbywa się dwukierunkowo, co oznacza, że kierowcy mają do dyspozycji po dwa wąskie pasy ruchu w każdym kierunku. Obowiązuje ograniczenie prędkości. Remont potrwa do końca września.

- Cztery węższe pasy ruchu na jednej jezdni zamiast układu 2+1. Pionierska, pierwsza tego typu organizacja ruchu na autostradzie w Polsce, sprawdza się bardzo dobrze. Od końca lipca, czyli początku remontu, tym odcinkiem przejechało bez większych utrudnień 600 000 pojazdów, w tym 250 000 ciężarówek. Na jezdni południowej na znakach o zmiennej treści umieszczane są komunikaty dla kierowców, informujące o aktualnej sytuacji na drodze – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Taka organizacja ruchu pozwala na ograniczenie zatorów związanych z remontem, jeżeli tylko kierowcy będą przestrzegać ograniczeń prędkości.

- Przejazd odcinkiem remontowanym autostrady A4 z obowiązująca prędkością 60 km/h trwa tylko 7 min. W ciągu ponad dwóch tygodni mieliśmy kilkanaście zatorów powstałych z powodu awarii pojazdów, które zostały sprawnie usunięte w ciągu 1 godziny. W dwóch przypadkach doszło do kolizji, w tym w jedna na skutek wypadnięcia z jezdni w wyniku nadmiernej prędkości! Przypominamy kierowcom o przestrzeganiu obowiązującego ograniczenia prędkości. Nasze obserwacje pokazują, że wielu kierowców jedzie z prędkością o 20-30 km wyższą – apelują drogowcy.

 

Remont opolskiego odcinka autostrady A4 - prace prowadzone na 7 km jezdni południowej

Remont opolskiego odcinka autostrady A4 - prace prowadzone na 7 km jezdni południowej. ZDjęcia: GDDKIA

Na remontowanym 7-kilometrowym odcinku autostrady A4 Krapkowice – Kędzierzyn Koźle usunięto już w całości zniszczoną nawierzchnię. Obecnie trwa czyszczenie całej powierzchni remontowanej autostrady z pozostałości po frezowaniu, przegląd odsłoniętej warstwy nawierzchni i tam gdzie jest to konieczne miejscowo usuwana jest warstwa podbudowy bitumicznej. Dokładne wykonanie tego zabiegu jest bardzo istotne dla właściwego ułożenia nowych warstw bitumicznych. Jednocześnie układane są nowe odcinki betonowych ścieków odwadniających kręty odcinek drogi. Prace te według harmonogramu mają zostać zakończone do połowy sierpnia by w drugiej połowie tego miesiąca mogła rozpocząć się układanie nowej nawierzchni.

Wykonawcą remontu o wartości 18 mln zł jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. Oprócz remontu nawierzchni zakres robót obejmie również remont odwodnienia, profilowanie zawyżonych lub zaniżonych poboczy, wymianę barier betonowych, odtworzenie oznakowania poziomego wraz z punktowymi elementami odblaskowymi, remont obiektów mostowych.

Odnowiony odcinek autostrady A4 ma być otwarty przed końcem września br.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Moj
2019-08-14 23:29
Potwierdzam to co napisał Dzony. Do tego żółte pasy w niektórych miejscach "falują" .. coś jakby przyklejane było po co najmniej 3 promilach.
Dzony
2019-08-14 00:00
Właśnie wróciłem z Niemiec i mam porównanie z tamtejszymi budowami - na tego typu zwężeniach w Niemczech obowiązuje ograniczenie 80kmh i "szybki" pas jest o wiele szerszy. W przypadku remontu na G.Św Anny, "szybki" pas jest zdecydowanie za wąski. Wystarczy trochę szerszy osobowy minivan i nie wyprzedzisz ciężarówki, która ma problem z podjazdem pod G.Św. Anny, ciągnie max. 40-50kmh, a ty musisz ciągnąć za nią...
Petro
2019-08-13 19:54
Super rozwiązanie. 20 lat temu jechalem tak na renomowanym odcinku w Niemczech :):):)

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: