1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rondo zamiast skrzyżowania na DK94 w Wieliczce

Rondo zamiast skrzyżowania na DK94 w Wieliczce

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-17
Rondo zamiast skrzyżowania na DK94 w Wieliczce
Rondo zamiast skrzyżowania w Wieliczce. Obecnie nie ma możliwości skrętu w drogę gminną. Zdjęcia: GDDKIA
Połączenie DK94 i drogi gminnej (ul. Powstania Styczniowego) to pierwsze od strony Bochni skrzyżowanie łączące Wieliczkę z drogą krajową. Obecna organizacja ruchu na skrzyżowaniu nie pozwala na wykonanie lewoskrętu z DK94 na drogę gminą.  Sytuację zmieni budowa ronda.

Powstanie rondo w miejscu obecnego skrzyżowania drogi krajowej nr 94 z drogą gminną nr 560900K (ul. Powstania Styczniowego). To pierwsze od strony Bochni skrzyżowanie łączące Wieliczkę z drogą krajową. Budowa ronda ma związek z planami zlokalizowana siedziby Pogotowia Ratunkowego, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, a także siedziby Komendy Powiatowej Policji.

- Brak możliwości skrętu na drogę gminną powoduje, że dojazd z i do przyszłych oraz obecnych siedzib służb ratowniczych, może być utrudniony. Nowe rondo nie tylko ułatwi dostęp do ul. Powstania Styczniowego, ale podniesie również poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego – argumentują drogowcy.

Wykonanie dokumentacji projektowej zadeklarował Powiat Wielicki, natomiast prace budowlane będą po stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prace przygotowawcze zaplanowano na lata 2024 – 2027, a realizację robót budowlanych 2026 – 2027.

Droga krajowa nr 94 na odcinku Kraków – Tarnów stanowi alternatywę dla autostrady A4 i przejazdu na kierunku wschód – zachód.

W miejscu planowanej inwestycji w Wieliczce, DK94 jest drogą o dużym obciążeniu ruchu osobowego i ciężarowego. Średnie dobowe natężenie ruchu w obrębie skrzyżowania - wg pomiarów w latach 2020 – 2021 - wynosi 5670 pojazdów na dobę (w tym 15% ruchu ciężarowego).

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Wieliczka