1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozbudowa 1,5 km obwodnicy Giżycka niemal dwukrotnie droższa niż liczyła GDDKIA

Rozbudowa 1,5 km obwodnicy Giżycka niemal dwukrotnie droższa niż liczyła GDDKIA

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-31
Rozbudowa 1,5 km obwodnicy Giżycka niemal dwukrotnie droższa niż liczyła GDDKIA
Kolejny etap rozbudowy obwodnicy Giżycka droższy niż planowała GDDKIA. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy wybrali wykonawcę obwodnicy Giżycka w ciągu drogi krajowej nr 59 (woj. warmińsko-mazurskie). Najtańsza oferta opiewa na ponad 109 mln zł i jest niemal dwukrotnie wyższa niż budżet jaki planowała na to zadanie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To już drugie podejście do wybrania wykonawcy prac, pierwszy przetarg unieważniono właśnie z powodu bardzo wysokich cen. Tym razem drogowcy już chcą podpisać umowę, mimo że wydadzą więcej.

Spis treści:

Kto wykonawcą obwodnicy Giżycka?

Co obejmie rozbudowa obwodnicy Giżycka?

Mapa obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

Obwodnica Giżycka - terminy budowy

 

Kto wykonawcą obwodnicy Giżycka?

GDDKIA wyłoniła wykonawcę w postępowaniu na projekt i budowę obwodnicy Giżycka w ciągu drogi krajowej nr 59 (DK59). Obecny przetarg to już ponowne podejście. Pierwsze postępowanie drogowcy unieważnili, ponieważ złożone oferty przekroczyły założony budżet.

- W obecnym przetargu, tak jak w poprzednim, złożone oferty przekroczyły nasz budżet, który wynosił 59 437 500,00 zł. Najniższą cenę 109,4 mln zł zaproponowała firma Unibep z Bielska Podlaskiego, najwyższą 137,3 mln zł, firma Trakcja z Warszawy. Podjęliśmy jednak decyzję, że tym razem nie będziemy unieważniać postępowania i po sprawdzeniu ofert wystąpiliśmy o przyznanie dodatkowych środków na realizację zadania do ministerstwa infrastruktury – wyjaśniają przedstawiciele GDDKIA.

Minister Infrastruktury zatwierdził już aneks do Programu inwestycji, co jest równoznaczne ze zwiększeniem puli pieniędzy na obwodnicę Giżycka. Dzięki temu GDDKIA mogła wyłonić wykonawcę z którym podpisze umowę, jeżeli nie wpłyną odwołania.

Rozbudowa obwodnicy Giżycka obejmie odc. DK59

Rozbudowa obwodnicy Giżycka obejmie odc. DK59. Zdjęcia: GDDKIA

Co obejmie rozbudowa obwodnicy Giżycka?

Zadanie będzie polegać na rozbudowie istniejącej obwodnicy Giżycka. Istniejąca obwodnica w ciągu ul. Obwodowej ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją zakończonej w 2021 roku inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km. Zadanie obejmie kolejne 1,5 km DK59 od wspomnianego ronda w kierunku Wilkas. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2x2 i nośności 11,5 tony na oś.

Droga zostanie rozbudowana do przekroju dwujezdniowego, powstanie most, wiadukt i dodatkowe jezdnie obsługujące tereny przylegające do obwodnicy. Zadanie zakłada też przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Mapa obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

Mapa obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

Mapa obwodnicy Giżycka w ciągu DK59. Mapa: GDDKIA

Obwodnica Giżycka - terminy budowy

Drogowcy chcą by prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obwodnicy Giżycka powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego budową nie wlicza się okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Oznacza to, że rozbudowaną obwodnicą Giżycka kierowcy pojadą w 2027 roku.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 59 Jak dojadę - Giżycko