1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozbudowa autostrady A2 – obwodnicy Poznania nie wcześniej niż w 2019 r.

Rozbudowa autostrady A2 – obwodnicy Poznania nie wcześniej niż w 2019 r.

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2018-08-02
Rozbudowa autostrady A2 – obwodnicy Poznania nie wcześniej niż w 2019 r.
Autostradowa obwodnica Poznania ma być rozbudowana o dodatkowy pas ruchu. Prace ruszą wiosną 2019 roku. Zdjęcia: AWSA
Coraz więcej trudności przysparza kierowcom podróżowanie południową obwodnicą Poznania w ciągu autostrady A2. Ruch jest bardzo duży, a autostrada ma tylko po dwa pasy w każdym kierunku. Co gorsza dobudowa trzeciego pasa, planowana od 2012 roku, ruszy nie wcześniej niż wiosną 2019 roku. Koncesjonariusz dopiero niedawno ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac.

Obecnie autostradową obwodnicą Poznania przejeżdża około 65 tys. pojazdów na dobę, a umowa koncesjonariusza z rządem przewidywała, że A2-ka zostanie poszerzona w momencie, gdy natężenie ruchu przekroczy 40 tys. pojazdów na dobę. Według tych wytycznych w listopadzie 2012r. rozpoczęły się prace przygotowawcze zmierzające do poszerzenia 17 km obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Krzesiny o trzeci pas ruchu. Konieczne procedury (takie jak dla nowej inwestycji) wydłużyły jednak czas rozpoczęcia zadania. Pozwolenie na realizację inwestycji wojewoda wielkopolski wydał w ostatnich dniach maja tego roku i dopiero po uprawomocnieniu możliwe było przygotowanie i ogłoszenie przetargu.

Przetarg dotyczy dobudowy trzeciego pasa ruchu i wzmocnienia konstrukcji nawierzchni autostrady A2 na odcinku od węzła "Poznań Zachód" do węzła "Poznań Krzesiny" o łącznej długości około 15,7 km. Inwestycja obejmuje dobudowę trzeciego pasa ruchu, wzmocnienie nawierzchni, poszerzenie mostu nad rzeką Wirynką do trzech pasów ruchu dla każdej jezdni, wydłużenie przejazdów awaryjnych, wykonanie oraz regulację wysokościową nawierzchni przy kolumnach alarmowych, wymianę barier ochronnych, czy przebudowę odwodnienia i kanalizacji deszczowej. Planowany czas na realizację zadania to 90 tygodni.

Aktualne utrudnienia na autostradzie A2

Oczywiście oczekiwana inwestycja przyniesie duże utrudnienia dla kierowców. W czasie prowadzenia prac ruch będzie odbywać się dwupasmowo w każdym kierunku ale każda z jezdni będzie zwężona, a dozwolona prędkość będzie ograniczona. Ostateczna organizacja ruchu zostanie przedstawiona po podpisaniu umowy z wykonawcą prac.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań