Rozbudowa autostrady A2 – obwodnicy Poznania nie wcześniej niż w 2019 r.
Autostradowa obwodnica Poznania ma być rozbudowana o dodatkowy pas ruchu. Prace ruszą wiosną 2019 roku. Zdjęcia: AWSA

Coraz więcej trudności przysparza kierowcom podróżowanie południową obwodnicą Poznania w ciągu autostrady A2. Ruch jest bardzo duży, a autostrada ma tylko po dwa pasy w każdym kierunku. Co gorsza dobudowa trzeciego pasa, planowana od 2012 roku, ruszy nie wcześniej niż wiosną 2019 roku. Koncesjonariusz dopiero niedawno ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac.

Obecnie autostradową obwodnicą Poznania przejeżdża około 65 tys. pojazdów na dobę, a umowa koncesjonariusza z rządem przewidywała, że A2-ka zostanie poszerzona w momencie, gdy natężenie ruchu przekroczy 40 tys. pojazdów na dobę. Według tych wytycznych w listopadzie 2012r. rozpoczęły się prace przygotowawcze zmierzające do poszerzenia 17 km obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Krzesiny o trzeci pas ruchu. Konieczne procedury (takie jak dla nowej inwestycji) wydłużyły jednak czas rozpoczęcia zadania. Pozwolenie na realizację inwestycji wojewoda wielkopolski wydał w ostatnich dniach maja tego roku i dopiero po uprawomocnieniu możliwe było przygotowanie i ogłoszenie przetargu.

Przetarg dotyczy dobudowy trzeciego pasa ruchu i wzmocnienia konstrukcji nawierzchni autostrady A2 na odcinku od węzła "Poznań Zachód" do węzła "Poznań Krzesiny" o łącznej długości około 15,7 km. Inwestycja obejmuje dobudowę trzeciego pasa ruchu, wzmocnienie nawierzchni, poszerzenie mostu nad rzeką Wirynką do trzech pasów ruchu dla każdej jezdni, wydłużenie przejazdów awaryjnych, wykonanie oraz regulację wysokościową nawierzchni przy kolumnach alarmowych, wymianę barier ochronnych, czy przebudowę odwodnienia i kanalizacji deszczowej. Planowany czas na realizację zadania to 90 tygodni.

Aktualne utrudnienia na autostradzie A2

Oczywiście oczekiwana inwestycja przyniesie duże utrudnienia dla kierowców. W czasie prowadzenia prac ruch będzie odbywać się dwupasmowo w każdym kierunku ale każda z jezdni będzie zwężona, a dozwolona prędkość będzie ograniczona. Ostateczna organizacja ruchu zostanie przedstawiona po podpisaniu umowy z wykonawcą prac.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

B
2018-09-20 13:16
Co za sknery z was. Robią źle, nie robią też źle, i od razu koleś -driver-wyskakuje z sympatiami politycznymi- PO nie rządzi od 3 lat i co wogole ma wspolnego z ta rozbudowa-żenada tak jak zachwanie polskich driverów na drogach - Wpis Wiktora na plus.
driver
2018-08-06 13:39
to się POpisały ELYTY... żenada, poszerzą o 3 pas a za 10 lat będzie brakowało 4 pasa NA BANK! bo tą drogą leci tranzyt A2 , S5 , S11 , DK32 , ruch lokalny plus do cholery OBWODNICA STOLICY WIELKOPOLSKI !!! 4 pasy budować już i myśleć przyszłościowo !!!
Witek
2018-08-02 21:34
Przeklęte bariery dźwięko i coś tam chłonne.... Ich przesunięcie to masakryczny koszt. Dlaczego, jeśli już muszą być, nie są stawiane z zapasem na trzeci pas i pas awaryjny??? Kto za tym stoi i czerpie korzyści???? Bo na logoke to sie nie obroni.
Wiktor
2018-08-02 21:13
A myślicie, że jak będą po trzy pasy, to co niektórzy tzw. kierowcy nagle nauczą się prowadzić auto??? Porażający jest to poziom, ignorancja i głupota zwyczajna. Hamuje debil jeden z drugim niewiadomo z jakiego powodu na lewym pasie, kolejny po, pozostawia co najmniej 100 metrowy dystans i zablokowanie drogi murowane. Nóż k.... a mać.!!!!!!!
Michal
2018-08-02 16:04
Wszystkie autostrady w Polsce powinny już dawno mieć po 3 pasy ruchu.Rozbudowując teraz autostrady będą GIGANTYCZNE korki!!!.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: