1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozbudowa węzła Emilia i łącznik ze Szczecińską mają usprawnić dojazd do S14, obwodnicy Łodzi

Rozbudowa węzła Emilia i łącznik ze Szczecińską mają usprawnić dojazd do S14, obwodnicy Łodzi

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-07-18
Rozbudowa węzła Emilia i łącznik ze Szczecińską mają usprawnić dojazd do S14, obwodnicy Łodzi
Węzeł Emilia będzie większy i bardziej funkcjonalny. A2 zyska bezpośrednie połączenie z S14 DK91. Zdjęcia: GDDKIA
Oddanie do ruchu ostatniego odcinka drogi ekspresowej S14, pomiędzy węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia miało znacząco usprawnić ruch wokół aglomeracji łódzkiej. Samo domknięcie ringu z autostrad i dróg ekspresowych nie rozwiązało jednak wszystkich problemów, bo nie zaprojektowano wcześniej sprawnego połączenia z autostradą A2 i DK91 - węzeł Emilia oraz zabrakło niektórych dróg łączących Łódź z obwodnicą. Dopiero teraz GDDKIA rusza z przygotowaniami do tych inwestycji.

- Zwiększymy funkcjonalność połączeń drogowych z S14, W tym celu na początku lipca ogłosiliśmy dwa przetargi: pierwszy na budowę łącznika od węzła Aleksandrów Łódzki do ulicy Szczecińskiej w Łodzi, drugi dotyczy opracowania wstępnej dokumentacji na rozbudowę węzła Emilia, czyli docelowego połączenia autostrady A2, drogi ekspresowej S14 i drogi krajowej 91 – poinformował łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Łodzi domknięta. Stecol oddał odcinek S14 Aleksandrów Łodzki - Emilia

Poniżej przedstawiamy planowane przez GDDKIA inwestycje, które mają wpłynąć na poprawę połączeń z nowa drogą ekspresową S14.

Rozbudowa węzła Emilia

Obecny kształt i rozwiązania na węźle Emilia nie są rozwiązaniami docelowymi. Drogowcy chcą zaprojektować w pełni nowy węzeł, który zapewni bezpośrednie powiązanie autostrady A2 z drogą ekspresową S14. - Konieczna będzie tu budowa blisko kilometrowego, dwujezdniowego odcinka drogi S14 do DK91 oraz bezpośrednich łącznic do autostrady A2. Takie rozwiązanie otworzy nowe możliwości przenoszenia ruchu samochodowego na kierunku północ - południe na wysokości Łodzi, a tym samym usprawni połączenie autostrady A2 z drogą ekspresową S8 – wyjaśniają drogowcy.

Inwestycja ma zielone światło od resortu infrastruktury. 30 maja 2023 roku został zatwierdzony Program Inwestycji o wartości ponad 422 milionów złotych.

Jak informuje GDDKIA najpierw trzeba opracować koncepcję programową dla nowego węzła. Wymaga to też zweryfikowania warunków geologicznych i prac archeologicznych.

- Przygotujemy również materiały konieczne do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Inwestycję planujemy w systemie Projektuj i buduj – dodają drogowcy.


Planowana rozbudowa węzła Emilia na połączeniu drogi S14 z A2 i Dk91
Planowana rozbudowa węzła Emilia na połączeniu drogi S14 z A2 i DK91. Mapa: GDDKIA

Łącznik z ulicą Szczecińską

Nowy łącznik pozwoli połączyć węzeł Aleksandrów Łódzki z zachodnią częścią Łodzi, w tym z ogromnym osiedlem Teofilów, gdzie znajduje się także duży obszar przemysłowy. Łącznik to wygodny i nowoczesny dwujezdniowy odcinek w ciągu DK72 o długości 1,1 km, który zmieni nie tylko układ komunikacyjny w obrębie węzła Aleksandrów Łódzki ale również przejezdność w zachodniej części miasta.

Program Inwestycji opiewający na kwotę 55 milionów złotych został podpisany przez Ministra Infrastruktury 23 lutego bieżącego roku. Tego samego dnia zostało podpisane porozumienie z miastem, o połączeniu naszej inwestycji z modernizowaną ulicą Szczecińską.

Drogowcy szacują, że prace budowlane potrwają 11 miesięcy od chwili podpisania umowy, bez uwzględnienia okresów zimowych.

Łącznik pomiędzy drogą ekspresową S14 a ul. Szczecińską w Łodzi

Łącznik pomiędzy drogą ekspresową S14 a ul. Szczecińską w Łodzi. Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S14 Jak dojadę - Łódź