1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Łodzi domknięta. Stecol oddał odcinek S14 Aleksandrów Łodzki - Emilia

Obwodnica Łodzi domknięta. Stecol oddał odcinek S14 Aleksandrów Łodzki - Emilia

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-07-07
Obwodnica Łodzi domknięta. Stecol oddał odcinek S14 Aleksandrów Łodzki - Emilia
Budowa drogi S14 dobiegła końca. Zdjęcia: węzeł Lućmierz, GDDKIA
W piątek (7 lipca 2023 r.) oddano do ruchu ostatni odcinek drogi ekspresowej S14, Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Otwarcie S14 pomiędzy węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia pozwoliło na domknięcie ringu autostrad i dróg ekspresowych wokół aglomeracji łódzkiej. W planach jest jeszcze przebudowa połączenia drogi S14 z autostradą A2 na węźle Emilia.

 

Spis treści:

Koniec budowy drogi S14, odc. Aleksandrów Łódzki - Emilia otwarty

Historia budowy drogi ekspresowej S14

Łódź z pierwszą autostradowo-ekspresową obwodnicą w Polsce

Mapa obwodnicy Łodzi i aglomeracji łódzkiej

Ring – obwodnica aglomeracji łódzkiej

Rozbudowa węzła Emilia na połączeniu S14 z A2

 

Koniec budowy drogi S14, odc. Aleksandrów Łódzki - Emilia otwarty

Oddany odcinek drogi ekspresowej S14: węzeł Aleksandrów Łódzki (S14/DK71) - węzeł Emilia(S14/A2/DK91) ma dwie jezdnie o nawierzchni bitumicznej o długości blisko 16 km. Jest uzupełnieniem oddanego w czerwcu ubiegłego roku ponad 12-kilometrowego odcinka S14 pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki.

- Ruch na oddawanym odcinku będzie odbywał się bez żadnych ograniczeń od piątku (7.07.2023 r). Jednak w ciągu kilku najbliższych dni należy spodziewać się niewielkich ograniczeń związanych z przystosowaniem oznakowania pionowego do nowej organizacji ruchu. Chodzi o usunięcie wszystkich przesłon z tablic i drogowskazów na odcinku od węzła Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki, a także montażu dodatkowych tablic na autostradzie A2. Aby zminimalizować ewentualne utrudnienia dla kierowców, prace będą prowadzone jedynie w nocy – informują drogowcy.

Nowe drogi na mapie drogowej Polski – oddane i planowane do otwarcia

Zachodnia Obwodnica Łodzi w ciągu drogi S14 - jej budowa zakończyła się na początku lipca 2023 r

Zachodnia Obwodnica Łodzi w ciągu drogi S14 - jej budowa zakończyła się na początku lipca 2023 r. Zdjecia: GDDKIA

Wykonawcą S14 Aleksandrów Łódzki - węzeł Emilia jest firma Stecol, z która umowę na projekt i budowę zawarto w sierpniu 2019 r. Całkowity koszt jego budowy to nieco ponad 811 milionów złotych. Z kolei umowę na realizację oddanego w ubiegłym roku odcinka pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki zawarliśmy 10 października 2018 roku. Ten odcinek zrealizowało konsorcjum firm: Budimex i Strabag, a koszt budowy wyniósł blisko 670 milionów złotych.

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14 była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna kwota dofinansowania, to ponad 903,6 miliona złotych.

Historia budowy drogi ekspresowej S14

  • 14 lipca 2012 roku - oddanie do ruchu pierwszego odcinka drogi ekspresowej S14 (węzeł Dobroń - Łódź) o dł. 9,6 km

  • 8 sierpnia 2014 roku - oddany został do użytku odcinka między węzłami Róża i Dobroń - o długości 3,3 km (powstał w ramach budowy drogi ekspresowej S8)

  • 25 czerwca 2022 roku - oddanie do użytku odcinka pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki - o dł. 12,2 km

  • 7 lipca 2023 roku - oddanie do użytku odcinka pomiędzy węzła Aleksandrów Łódzki i Emilia - o dł. 16 km.

Zachodnia Obwodnica Łodzi w ciągu trasy S14. Zdjęcia: GDDKIA

Zachodnia Obwodnica Łodzi w ciągu trasy S14

Łódź z pierwszą autostradowo-ekspresową obwodnicą w Polsce

Oddany dzisiaj fragment S14 domyka ring wokół aglomeracji łódzkiej umożliwiając sprawną, szybką i bezpieczną komunikację jej mieszkańcom z każdą częścią kraju, ale także usprawnia ruch tranzytowy w ścisłym centrum kraju. Jak zaznaczają drogowcy, ma to szczególnie znaczenie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Pozwala bowiem bez problemu wybrać alternatywną trasę przejazdu.

S17 Wschodnia Obwodnica Warszawy - sąd odroczył rozprawy

Mapa obwodnicy Łodzi i aglomeracji łódzkiej

Mapa: GDDKIA

Mapa obwodnicy Łodzi i aglomeracji łódzkiej

Ring – obwodnica aglomeracji łódzkiej

Ring – obwodnica aglomeracji łódzkiej, łącznie liczy ok 112 km i składa się w części z autostrad i w części z dróg ekspresowych. Umożliwia sprawną komunikację z resztą Polski nie tylko mieszkańcom Łodzi, ale także: Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Ksawerowa, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego i Rzgowa.

Północną część ringu o długości niespełna 20 km stanowi autostrada A2. Wschodnia część, liczy nieco ponad 30 km, to autostrada A1. Południowy fragment to droga ekspresowa S8 na długości ponad 21 km, zaś zachodnią część ringu stanowi droga ekspresowa S14. W tym przypadku długość wynosi blisko 41 km. Warto podkreślić, że autostrada A1 i droga ekspresowa S8 będące częściami ringu mają nawierzchnię betonową. Pozostałe trasy tradycyjną nawierzchnię bitumiczną.

Droga S14, Zachodnia Obwodnica Łodzi - mapa z nazwami węzłów

 

Rozbudowa węzła Emilia na połączeniu S14 z A2

W planach są jeszcze kolejne inwestycje, które mają usprawnić dojazd z Łodzi do obwodnicy i połączenie z autostradą A2 na węźle Emilia.

Od lipca GDDKIA prowadzi przetarg na opracowanie wstępnej dokumentacji na rozbudowę węzła Emilia, czyli docelowego połączenia autostrady A2, drogi ekspresowej S14 i drogi krajowej 91. 30 maja 2023 roku Minister Infrastruktury dał zielone światło dla Inwestycji, podpisując Program Inwestycji o wartości ponad 422 milionów złotych, więcej pisaliśmy na ten temat tutaj:

Obwodnica Łodzi pozostanie w budowie. Jest decyzja o rozbudowie węzła Emilia na połączeniu S14 i A2

Na początku lipca br. ruszył też przetarg na budowę łącznika od węzła Aleksandrów Łódzki do ulicy Szczecińskiej w Łodzi.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S14 Jak dojadę - Aleksandrów Łódzki Jak dojadę - Łódź