1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozpoczyna się przebudowa drogi krajowej nr 22 na Pomorzu

Rozpoczyna się przebudowa drogi krajowej nr 22 na Pomorzu

  1. conadrogach.pl
  2. GDDKiA
  3. 2017-10-27
Rozpoczyna się przebudowa drogi krajowej nr 22 na Pomorzu
Podpisana umowa na rozbudowę drogi krajowej nr 22 Czarlin – Knybawa. Zdjęcia: GDDKIA
Nową nawierzchnię, rozbudowane skrzyżowania i ciąg pieszo-rowerowy zyska odcinek drogi krajowej nr 22 między Czarlinem a Knybawą w woj. pomorskim. W następnych latach do realizacji mają trafić kolejne odcinki tej drogi.

W dniu 23.10.2017 r. podpisano umowę na rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 22 Czarlin – Knybawa.

- Cieszę się z podpisanej umowy, bo ta rozbudowa drogi krajowej nr 22 oznacza likwidację ostatniego odcinka drogi krajowej wykonanej z kostki kamiennej w Oddziale GDDKIA w Gdańsku – powiedział Radosław Kantak, Dyrektor Oddziału.

Droga krajowa nr 22 w woj. pomorskim będzie przebudowana

Droga krajowa nr 22 w woj. pomorskim będzie przebudowana. Zdjęcia: GDDKIA

 

Nowy odcinek drogi krajowej nr 22 będzie miał przekrój 1x2. Inwestycja, prowadzona częściowo według formuły projektuj i buduj będzie polegała na rozbudowie skrzyżowania z ul. Lipową i pobliskim węzłem Czarlin w postaci dwóch rond, rozbudowie skrzyżowań o pasy do lewoskrętów na skrzyżowaniach. Dodatkowo skrzyżowanie z drogą Bałdowo – Gorzędziej zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną. W ramach inwestycji poddane remontowi lub rozbudowie będzie pięć obiektów mostowych nad drogą krajową nr 91, linią kolejową, nad rzeką Drybok, przejście pieszo-rowerowe w okolicy mostu knybawskiego oraz przyczółek zachodni tego mostu.

Wzdłuż całego odcinka – co ucieszy okolicznych mieszkańców - pojawi się ciąg pieszo-rowerowy po północnej stronie drogi, którego dotychczas brakowało. Dla obsługi okolicznych posesji w Czarlinie zostanie wybudowana droga serwisowa.

W ramach inwestycji powstanie też system odwodnienia, zbiornik retencyjny. Będą wykonane oświetlenie drogowe i kanał technologiczny. Na trasie przewidziano również budowę miejsc do kontroli pojazdów, z którego będą mogli korzystać funkcjonariusze policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Inwestycja ma zostać zakończona w grudniu 2019 r. Koszt prac projektowych i budowlano-montażowych wynosi ok . 35 mln zł. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Trakcja PRKiI SA (lider), Masfalt sp. z o.o. oraz AB Kauno Tiltai.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa obiecuje, że to nie jedyny odcinek skierowany do przebudowy. W następnych latach do realizacji trafią kolejne odcinki drogi krajowej nr 22.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22