1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rusza najdroższa inwestycja drogowa w woj. świętokrzyskim

Rusza najdroższa inwestycja drogowa w woj. świętokrzyskim

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-09-22
Rusza najdroższa inwestycja drogowa w woj. świętokrzyskim
S74 w woj. świętokrzyskim wydłuży się o 27,5 km. jest umowa na odc. do Mniowa. Mapa: GDDKIA
Rusza najdroższa obecnie inwestycja drogowa w woj. świętokrzyskim. Chodzi o budowę nowej drogi ekspresowej S74. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podpisała dzisiaj (22 września) umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 27 kilometrowego odcinka trasy od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa.

Stecol wykonawcą S74 Mniów - granica z woj. łodzkim

- Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie nowej drogi w ciągu 39 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych – poinformował kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z podpisaną umową odcinek od granicy województw do Mniowa zrealizuje firma Stecol Corporation za ok. 1 mld zł. Zadanie obejmuje budowę 27,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 poprowadzonej częściowo po nowym śladzie m.in. jako obwodnica miejscowości Smyków. W ramach inwestycji planowana jest budowa trzech węzłów drogowych zapewniających połączenie z istniejącym układem komunikacyjnym:

  • węzeł „Ruda Maleniecka” na przecięciu drogi S-74 z drogą krajową nr 42
  • węzeł „Radoszyce” na przecięciu S-74 z drogą wojewódzką nr 728
  • węzeł „Smyków” łączący starodroże DK 74 z drogą powiatową nr 0469T.

Powstaną także 32 obiekty inżynierskie, w tym m.in. 12 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej nad przejściami dla zwierząt dużych i średnich, przejście górne dla zwierząt średnich, sześć mostów zintegrowanych z przejściami dla zwierząt, a także 10 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej i w ciągach dróg poprzecznych.  

W Rudzie Malenieckiej wybudowany zostanie nowy obwód utrzymania drogowego, a w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy zaplanowano Miejsca Obsługi Podróżnych.

Mapy drogi eskpresowej S74 granica województw łódzkiego/świętokrzyskiego – Przełom/Mniów

granica województw łódzkiego/świętokrzyskiego – Przełom/Mniów

granica województw łódzkiego/świętokrzyskiego – Przełom/Mniów

S74 granica województw łódzkiego/świętokrzyskiego – Przełom/Mniów

Mapy: GDDKIA

Odcinek S74 granica województw łódzkiego/świętokrzyskiego – Przełom/Mniów będzie miał ok. 27,5 km i połączy się z fragmentem realizowanej obecnie drogi ekspresowej od Mniowa do węzła Kielce Zachód. 

Droga ekspresowa S74 w woj. świętokrzyskim

S74 uzupełni sieć drogową w południowo-wschodniej Polsce

Aktualnie trwa realizacja czterech odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości przekraczającej 55 km.

- Realizujemy już cztery świętokrzyskie odcinki S74 o łącznej długości ok. 55 km, a w tym roku planujemy podpisanie umów na kolejne dwa fragmenty ekspresowej trasy – zapowiadają drogowcy.

GDDKIA wybrała wykonawcę S74 Łagów - Jałowęsy – Tomaszów

Droga ekspresowa S74 docelowo połączy autostradę A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego z drogą ekspresową S19 w pobliżu Niska w woj. Podkarpackim. Trasa powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Mniów Jak dojadę - Smyków