S16: Jest rozstrzygnięcie dla koncepcji programowej odcinka Borki - Mrągowo
Droga ekspresowa S16 na Warmii i Mazurach. Zdjęcia: GDDKiA

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie koncepcji programowej drogi ekspresowej S16 na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59. Drogowcy za najkorzystniejszą uznali ofertę złożoną przez firmę Transprojekt Gdański Sp. z o.o. z ceną 3,3 mln zł.

- Oprócz ceny przyjęto w przetargu jeszcze drugie kryterium oceny ofert: doświadczenie zespołu projektowego, którego waga wynosi 40%. Wybrany oferent uzyskał w tym kryterium 25 punktów, dzięki czemu jego oferta okazała się najkorzystniejsza – informuje olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na zrealizowanie koncepcji programowej budowy drogi S16 na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa. Po zakończeniu prac nad koncepcją programową będzie możliwe ogłoszenie przetargu na realizację zadania w systemie „projektuj i buduj”. Planowany termin ogłoszenia tego przetargu to druga połowa 2018 roku.

Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur na linii wschód – zachód. Inwestycja będzie kolejnym etapem rozbudowy drogi. Projektowana trasa S16 będzie miała długość 19,7 km - 15,6 km w ciągu S16 oraz 4,1 km w ciągu drogi krajowej nr 59 (obwodnica Mrągowa). Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Mapa wariantów drogi S16 ekspresowej Borki Wielkie – Mrągowo

Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast na przebiegu obwodnicy Mrągowa w ciągu DK 59 będzie to droga o przekroju jednojezdniowym, dwu lub trzypasowym (1x2 lub 2+1). Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe: Sorkwity, Bagienice i Mrągowo.

Docelowo droga ekspresowa S16 połączy drogę ekspresową S19 w Białymstoku z S61 w Ełku i dalej drogą S51 w Olsztynie. Będzie ona uzupełnieniem międzynarodowej trasy via Carpatia, która obecnie jest jednym z drogowych priorytetów przyjętych przez rząd do realizacji.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: