S3 Sulechów – Zielona Góra: budowa mostu nad Odrą na ostatniej prostej
Nowy most na Odrze w ciągu drogi ekspresowej S3 ma być gotowy w II połowie tego roku. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa drogi ekspresowej S3 w woj. lubuskim niemal dobiegła końca. Prace prowadzone są jedynie przy budowie mostu przez Odrę pomiędzy Sulechowem a Zieloną Górą i tu kierowcy mogą napotkać utrudnienia w ruchu.

W drugiej połowie tego roku planowane jest oddanie do ruchu budowanego obecnie drugiego mostu na Odrze koło Cigacicach (powstaje w miejscu starego, z którego ruch przełożono na nowy obiekt w ciągu jezdni S3). Po zakończeniu zadania będzie można przejechać przez Odrę ekspresową S3-ką po dwa pasy w każdym kierunku. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo do pozostało jeszcze sporo pracy. Do wykonania pozostaje ustrój nośny obiektu, który jest realizowany w trzech technologiach:

  • na części zalewowej od podpory P4 do P11 (od strony Zielonej Góry) wykonywane są przęsła betonowane metodą nasuwową,
  • budowa części nurtowej od podpory P3 do P4 odbywa się metodą betonowania nawisowego,
  • część zalewowa od str. Sulechowa będzie betonowana na rusztowaniach w szalunkach stałych.

- Do okresu zimowego (15.12.2018 r.) wykonano całkowicie część nasuwaną. W sprzyjających warunkach pogodowych, mimo przerwy zimowej wykonano też roboty przygotowawcze do betonowania nawisowego. Jeszcze przed zakończeniem okresu zimowego wykonano pierwszy element nasuwany na podporze P3 i rozpoczęto zbrojenie pierwszego segmentu na podporze P4. Zabetonowano korpus przyczółka nr 1. Obecnie wykonywane są zasypki przy podporze P11. Natomiast na płycie pomostowej zakończonej części nasuniętej trwają prace przygotowawcze do ułożenia izolacji – informują przedstawiciele lubuskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Dobiega końca budowa mostu przez  Odrę w ciągu S3 Sulechów - Zielona Góra

Dobiega końca budowa mostu przez Odrę w ciągu S3 Sulechów - Zielona Góra

 

Rok 2018 był rekordowy pod względem oddawanych kilometrów drogi ekspresowej S3. W zasadzie, oprócz wspomnianego mostu zakończono realizację całej trasy w woj. lubuskim. Oto jakie odcinki S3 pojawiły się na mapie samochodowej Polski:

  • Zielona Góra Północ – Niedoradz (budowa drugiej jezdni)
  • Niedoradz – Nowa Sól (budowa drugiej jezdni)
  • Nowa Sól – Kaźmierzów
  • Lubin – Legnica
  • Legnica - Bolków

Docelowo droga ekspresowa S3 połączy porty w Świnoujściu i Szczecinie z granicą polsko-czeską. W realizacji nadal pozostaje odcinek z Polkowic do Lubina na Dolnym Śląsku. Trwają także prace projektowe dla odcinka z Bolkowa do Lubawki. Z kolei w woj. zachodniopomorskim na wiosnę ruszy budowa odcinków prowadzących ze Szczecina do Świnoujścia.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Co wy gadacie
2019-03-29 14:09
Jechałem dzisiaj i przedwczoraj i praca wre moim zdaniem skończą na wakacje
frant
2019-03-25 16:10
Drugi most na trasie S3 na Odrze w Cigacicach ma szansę powstać, ale do końca 2019r. (może do świąt Bożego Narodzenia). Wskazuje na to b.duży zakres robót konieczny jeszcze do wykonania ustroju nośnego.
Genia
2019-03-24 17:00
Ryszardzie nie sądzę że we wrześniu będzie koniec
Lens
2019-03-24 16:11
Artykuł o niczym. To że most jest w budowie i trzeba uzbroić się w cierpliwość to wszyscy kierowcy w regionie wiedzą. Autor mógł pokusić się o szacunkowy termin realizacji (VIII '19)
Wii
2019-03-23 09:50
Chyba na koniec roku bo taki jest termin
Ryszard
2019-03-22 19:29
Świetny ten most - robi wrażenie. To we wrześniu ekspresową S3 dojadę do Szczecina:)

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: