• Facebook - conadrogach
S5 Wronczyn - Radomicko z obwodnicami Kościana i Śmigla w przetargu
Droga ekspresowa S5 fot. GDDKiA

Po długim okresie przygotowań drogowcy z poznańskiego oddziału GDDKiA ogłosili przetarg na zaprojektowanie i budowę 35 km odcinka drogi ekspresowej S5 Wronczyn - Radomicko. Na tę informację czekali zwłaszcza mieszkańcy Kościana i Śmigla, którzy dzięki inwestycji wreszcie doczekają się obwodnicy.


Droga ekspresowa S5 Radomicko - Wronczyn

Poznański oddział GDDKiA planował ogłoszenie przetargu na budowę tego odcinka jeszcze w 2014 roku, jednak dużo czasu zajęły przygotowania i konieczne procedury. Czekaliśmy aż do 19 marca br., kiedy to drogowcy ogłosili wreszcie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka S5 Wronczyn -  Radomicko. Odcinek drogi ekspresowej S5 Radomicko – Wronczyn z obwodnicą Kościana i Śmigla będzie miał długość ok. 35 km.

- Postępowanie zostanie przeprowadzone w trybie przetargu ograniczonego, który składa się z dwóch etapów tj. etapu I, który jest obecnie ogłoszony i jest to tzw. wstępna kwalifikacja wykonawców podczas której wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po zakończeniu tego etapu zamawiający (Oddział GDDKiA w Poznaniu) zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert i to będzie II etap postępowania. Po wyłonieniu wykonawcy zostanie podpisana umowa na realizację zadania. Wykonawca ma czas na realizację zadania 32 miesiące,  do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca - poinformowała poznański oddział GDDKiA.

Zadanie zostało podzielone na 2 odcinki:

I – Wronczyn -  Kościan Południe o długości 19 km.,
II- węzeł Kościan Południe – węzeł Radomicko długości 16 km.

Prace obejmą m.in. budowę: 35 km odcinka drogi o parametrach trasy ekspresowej z 6-cioma węzłami drogowymi, nowych obiektów inzynierskich oraz niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Przebudowane zostaną także fragmenty istniejących dróg, komunikujących się z przyszłą droga S5.

Jednak wykonawca zanim zajmie się budową będzie musiał odcinek zaprojektować i uzyskać wszelkie niezbędne opinii, uzgodnienia, pozwolenia i prawomocne decyzje administracyjne wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Przebieg S5 Radomicko – Wronczyn

Odcinek drogi ekspresowej S5 Radomicko – Wronczyn z obwodnicą Kościana i Śmigla będzie miał długość ok. 35 km. Jego początek zaplanowano na węźle Lipno (dawniej Radomicko) na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 5, mniej więcej na wysokości miejscowości Radomicko. Do Śmigla droga będzie biegła w bliskim sąsiedztwie DK5. Przed Śmiglem zaplanowano węzeł Śmigiel Południe, a za nim projektowana droga wpadnie w istniejącą już na obejściu miasta pierwszą jezdnię drogi ekspresowej. Wybudowana tu zostanie jezdnia druga oraz węzeł Śmigiel, już za miastem. Dalej S5 przetnie krajową „5” i podąży w kierunku Kościana. Na wysokości miejscowości Ponin zaplanowano węzeł Kościan Południe, ze zjazdem na DK5. Ekspresowa S5 ominie Kościan od zachodu, za miejscowościami Pelikan i Sierakowo, gdzie zlokalizowane będzie Miejsce Obsługi Podróżnych.  Na wysokości miejscowości Kiełczewo powstanie węzeł Kościan ze zjazdem na drogę wojewódzką nr 308, która w tym miejscu zmieni swój bieg. Między Głuchowem i Piotrowem droga ekspresowa wpadnie w ślad drogi krajowej nr 5. Tu zaplanowano węzeł Czempin (dawniej Piotrowo). Koniec odcinka zaplanowano tuż przez skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 431.


 

Droga ekspresowa  S5 osiągnie docelowo długość około 365 km. Połączy Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Grudziądz. Zapewni połączenie autostrady A4, przez autostradę A8 z autostradą A1. Jej budowa znacznie przyśpieszyła  po wpisaniu jej jako jednego z priorytetów w rządowym programie budowy dróg na lata 2014 – 2020. Aktualnie, 64 km drogi są już gotowe, trwa budowa 66 km.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

wk61
2015-10-02 20:51
Zgadzam się z przedmówcą: kościańska obwodnica została oddana w 1975 roku, chyba więc autor tego artykułu ma "troszkę" nieświeże dane... :)))
koscianiak
2015-09-20 15:47
"Na tę informację czekali zwłaszcza mieszkańcy Kościana i Śmigla, którzy dzięki inwestycji wreszcie doczekają się obwodnicy." ciekawe skąd macie takie informacje... akurat Kościan i Śmigiel jako jedyne miasta tego odcinka planowanej S5 mają już obwodnice.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: