1. Strona główna
 2. Informacje
 3. S52 Beskidzka Droga Integracyjna. Nie ma chętnych do badań geologicznych

S52 Beskidzka Droga Integracyjna. Nie ma chętnych do badań geologicznych

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-06-04
S52 Beskidzka Droga Integracyjna. Nie ma chętnych do badań geologicznych
Beskidzka Droga Integracyjna jako ekspresowa S52 połączy okolice Bielska Białej z Krakowem. Zdjęcie poglądowe: GDDKIA
Droga ekspresowa S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa pod Krakowem to jedna z większych inwestycji drogowych zaplanowanych w Małopolsce. Trasa będzie miała 61 km i zostanie poprowadzona w nowym śladzie. Przed przetargiem na projekt i budowę konieczne jest zbadanie podłoża pod przyszłą drogę. I z tym jest problem, bo zainteresowanie zadaniem znikome, a ceny wysokie…

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do ogłoszenia kolejnego przetargu na przeprowadzenie badań geologicznych na terenie przyszłej drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała - Głogoczów. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione ze względu na niewielkie zainteresowanie i wysokie ceny. Przetarg był podzielony na sześć części, dwie oferty złożono tylko w jednej, dotyczącej odcinka między Jaroszowicami a Kalwarią Zebrzydowską. Najtańsza z nich przekraczała zaplanowany przez nas budżet o prawie 70 proc. Pisaliśmy o tym więcej:

Dłużej poczekamy na S52 Bielsko-Biała – Głogoczów

- Rozmawiamy z przedstawicielami branży geologicznej o założeniach następnego postępowania przetargowego na przeprowadzenie badań geologicznych na terenie tej inwestycji. Planujemy wykonanie ponad 6,6 tysiąca odwiertów i prawie 2,4 tysiąca sondowań. Celem badań jest poznanie budowy geologicznej terenu, pobranie próbek z określonej głębokości, szczegółowe określenie warunków podłoża i zbadanie warunków nośności.  Celem sondowań jest zbadanie, jaki opór stawia grunt i jaką ma nośność – wyjasnia GDDKIA.

Beskidzka Droga Integracyjna, bo tak nazywana jest trasa S52 Bielsko-Biała – Głogoczów powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Po wykonaniu badań geologicznych kolejnym etapem będzie przygotowanie założeń przetargu na zaprojektowanie i budowę tej trasy.

Droga S52 połączy Bielsko-Białą i miasta leżące wzdłuż DK52 - Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską - z DK7 w Głogoczowie. Trasa o długości 61 kilometrów zostanie poprowadzona nowym śladem. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. W jej ciągu powstanie 12 węzłów - Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina.

Mapa drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała - Głogoczów:

S52 Beskidzkiej Drogi Integracyjnej - mapa S52 Bielsko Biała - Głogoczów

Mapa: GDDKIA

Trasa planowanej S52 Beskidzkiej Drogi Integracyjnej została podzielona na sześć części: 

 • I węzeł Bielsko-Biała Hałcnów (bez węzła) – węzeł Kęty 11,15 km 
 • II węzeł Kęty (bez węzła) – węzeł Bulowice 5,69 km 
 • III węzeł Bulowice (bez węzła) – węzeł Chocznia 12,96 km  
 • IV węzeł Chocznia (bez węzła) – węzeł Jaroszowice 4,44 km  
 • V węzeł Jaroszowice (bez węzła) – węzeł Kalwaria Wschód 15,56 km 
 • VI węzeł Kalwaria Wschód (bez węzła) – węzeł Głogoczów 11,61 km  

Droga ekspresowa S52 ma obecnie dwa funkcjonujące odcinki, od Cieszyna do Bielska-Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. Budowana obecnie Północna Obwodnica Krakowa będzie w przyszłości częścią S52.

Kolejny betonowy odcinek drogi S52 – ruszyło betonowanie tunelu na Północnej Obwodnicy Krakowa. Kiedy otwarcie?

Kolejny betonowy odcinek drogi S52 – ruszyło betonowanie tunelu na Północnej Obwodnicy Krakowa. Kiedy otwarcie?

Zdjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S52 Jak dojadę - Andrychów