Są pieniądze na realizację ważnej ekspresówki nad Bałtyk. S11 Koszalin - Bobolice w 2023
Więcej pieniędzy trafi na realizację drogi S11 Koszalin – Bobolice. Dzięki temu GDDKIA w tym roku chce wybrać wykonawce prac "Projektuj i Buduj". Nowa trasa nad Bałtyk ma być gotowa w 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Resort infrastruktury zabezpieczył więcej pieniędzy na budowę drogi ekspresowej S11 z Koszalina do Bobolic w województwie zachodniopomorskim. Teraz możliwe będzie ogłoszenie przetargu i wybór wykonawcy jeszcze w tym roku. Nowa S11, która ma być gotowa w 2023 roku, znacząco usprawni dojazd nad Morze Bałtyckie.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał aneks do programu inwestycji dla budowy drogi ekspresowej S11 Koszalin – Szczecinek na odcinku od węzła Koszalin Zachód do węzła Bobolice. Dzięki temu zabezpieczone zostaną środki na realizację zadania w wysokości umożliwiającej GDDKiA wszczęcie postępowania przetargowego.

- Droga ekspresowa S11 Koszalin – Bobolice to bardzo ważna trasa, na którą mieszkańcy środkowego Pomorza i Wielkopolski czekali od lat. Decyzja o zwiększeniu finansowania tego odcinka pozwoli GDDKiA na ogłoszeniem przetargu na realizację – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Po podpisaniu aneksu szacunkowy łączny koszt inwestycji wynosi obecnie 1 487 mln zł (wcześniej 1 208 mln zł). Wzrost cen w ofertach od wykonawców obserwowany jest niemal we wszystkich ogłaszanych przetargach. Za wyższymi cenami stoi m.in. wzrost cen materiałów budowalnych oraz wynagrodzeń w sektorze budowlanym.

Drogowcy chcą wybrać wykonawcę prac jeszcze w tym roku. Droga S11 Koszalin – Bobolice ma być realizowana w trybie Projektu i Buduj w latach 2019–2023.

 

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice

Mapa przebiegu przewidzianego do budowy odcinka drogi S11 Koszalin - Bobolice. Mapa: GDDKIA

W ramach zadania zostanie wybudowany odcinek drogi ekspresowej S11 o długości 47,7 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Rozbudowany zostanie węzeł Koszalin Zachód, oraz wybudowane zostaną 4 nowe węzły drogowe: „Zegrze Pomorskie", „Koszalin Południe", „Głodowa", „Bobolice”.

Nowa trasa ekspresowa w większości będzie poprowadzona nowym przebiegiem, w oddaleniu od obecnej drogi krajowej nr 11. Ten odcinek umożliwi całkowite ominięcie Koszalina, włączając się w budowaną obwodnicę Koszalina i Sianowa na węźle Koszalin Zachód. Droga wyprowadzi ruch tranzytowy z szeregu miejscowości przy obecnej DK11. W ramach inwestycji powstanie również łącznik S11 z DK25 na południe od Bobolic.

W okresie wakacyjnym na obecnej DK11 często tworzą się korki, gdyż ruch wzrasta nawet 3-krotnie. Nowa S11 znacząco usprawni dojazd nad Morze Bałtyckie. Dzięki parametrom drogi ekspresowej skróci się czas podróży, co pozwoli na zwiększenie dostępności ekonomicznej i komunikacyjnej tego regionu.

- Budowa drogi ekspresowej to również kwestia większego bezpieczeństwa, na obecnej DK11 od Bobolic do Koszalina dochodzi do wielu wypadków, nowa dwujezdniowa, bezkolizyjna droga ekspresowa przyniesie poprawę również w tym aspekcie - mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA Oddziału Szczecin.

Cała droga S11 na terenie województwa zachodniopomorskiego jest obecnie w budowie, bądź w przygotowaniu. Powstają odcinki wspólnego przebiegu dróg ekspresowych S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina, odcinek S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód (budowany w ramach obwodnicy Koszalina i Sianowa) oraz obwodnica Szczecinka. Wszystkie te odcinki przewidziane są do zakończenia w tym roku.

W 2023 roku powinien być gotowy fragment od Koszalina do Bobolic, dla którego właśnie zatwierdzono aneks. Na odcinku S11 od Bobolic do Szczecinka opracowywana jest dokumentacja, obejmująca również projekt budowlany i projekty wykonawcze. Odcinek ten będzie w 2021 roku gotowy do realizacji w formule buduj.

Docelowo droga S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań ze Śląskiem.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Ols0303
2019-03-29 01:31
Nie zgadzam się na ta drogę,ponieważ ma przechodzić przez moją działkę .Najpierw nich pytają ludzi co o tym sądzą
MM
2019-02-18 09:34
"Nazewnictwo krajoznawcze"?... A co to takiego? Raczej biurokratyczno-urzędnicze. Całe to Pomorze "środkowe" zostało wystrugane tylko po to żeby dawać urzędnicze posady kolesiom.
B
2019-02-17 11:59
Do Mario Człowieku takim jak ty piwinni zabierac prawo jazdy. Mozesz wyjaśnić dlaczego jechałeś 180-200km/h? Jak juz ktos pisał nie ma czym sie chwalić. Niestety dla wielu kierowców to powod do dumy-taki polski idiotyzm. Popatrz w statystyki ile ludzi gninie na drogach i z jakich powodów.
frant
2019-02-16 17:34
MM- w nazewnictwie krajoznawczym istnieje pojęcie ,, Pomorze Środkowe"- z Koszalinem i Słupskiem na czele. Przed reformą administracyjną Polski w 1975r. , od 1950r. istniało tam woj. koszalińskie (ale wtedy Słupsk należał do woj.gdańskiego). Mario (,,pseudokrólu szos")- ,,noga z gazu"- bo nie ma się czym chwalić, ciągłym łamaniem przepisów (rażącym przekraczaniem prędkości na drogach, gdzie dopuszczalna wynosi 90 km/h, a na autostradzie 140 km/h). Na pewno nie chciałbym Cię spotkać na drodze, bo naraziłbym siebie i pasażerów na ciężkie uszkodzenia ciała zdrowia lub śmierć. Człowieku zastanów się, nad tym, co wyrabiasz na drodze! Obyś kiedyś nie napotkał na takiego jak ty- wtedy będzie ,,tylko płacz i zgrzytanie zębów").
MM
2019-02-11 14:06
Co to jest Pomorze Środkowe? Jest Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie (Wschodnie). Ewentualnie jeszcze Pomorze Przednie w Niemczech. Środkowe to jakiś wymysł.
do Mario
2019-02-08 20:13
nie tak szybko. Odcinek wielkopolski na razie bez widoków
Mario
2019-02-08 20:01
Lepiej późno niż wcale. Na dzień dzisiejszy z Katowic do Dąbek gm. Darłowo jadę z rodziną około ośmiu godzin. Jadąc sam rekordowo zajechałem w 5,5 godziny tylko że jak dojechałem do A2 to ciąłem aż do zjazdu na Kościeżynę 180-200 km/h Mam nadzieję, że GDDKiA upora się w miarę szybko i trasa Katowice-Dąbki będzie czystą przyjemnością.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: