1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Samochody elektryczne a oszczędność

Samochody elektryczne a oszczędność

  1. Materiał sponsorowany
  2. 2024-04-06
Samochody elektryczne a oszczędność
Samochody elektryczne a oszczędność
Czy przesiadka na samochód elektryczny faktycznie prowadzi do oszczędności? Poniżej przyjrzymy się nie tylko kosztom ładowania w stosunku do cen paliwa, ale także przeanalizujemy wydatki na serwis i sprawdzimy inne czynniki, które wpływają na ogólny koszt użytkowania pojazdu.

Oszczędności na paliwie – samochody elektryczne kontra spalinowe

Kiedy myślimy o oszczędnościach związanych z samochodami elektrycznymi, na pierwszy plan wysuwa się oczywiście kwestia paliwa. Elektryki mogą generować nawet 3-4 razy niższe koszty eksploatacji w porównaniu do kosztów tankowania pojazdów spalinowych.

Średnie zużycie energii przez samochód elektryczny na dystansie 100 km waha się od 10 do 20 kWh. Różnice te mogą pojawić się w zależności od miejsca poruszania się (ruch miejski czy autostrada), stylu jazdy oraz specyfikacji konkretnych modeli. Co to oznacza dla portfela? Kwota poniżej 20 zł przy domowym naładowaniu oznacza konkurencyjność w stosunku do kosztów paliw kopalnych, gdzie cena za taki dystans może przekraczać 55 zł przy średnim zużyciu paliwa 8,2 l/100 km.

Wynika z tego jasno, żelectre jazda autem elektrycznym jest tańsza, co najbardziej zauważalne jest w dłuższej perspektywie czasowej. Warto również dodać, że w przypadku nowoczesnych samochodów, takich jak np. RENAULT MEGANE E-TECH 100 % ELECTRIC, na jednym ładowaniu można przejechać znaczne odległości, nawet do 480 km.

Serwisowanie i naprawy – niższe koszty dla aut elektrycznych

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, są koszty serwisowania i napraw. Tutaj również samochody elektryczne mają przewagę. Koszty przeglądów i wymiany płynów eksploatacyjnych w nich są niższe w porównaniu z autami spalinowymi, a lista czynności serwisowych podczas przeglądów jest krótsza.

Co więcej, dzięki mniejszej liczbie ruchomych części, braku tradycyjnego silnika oraz nieobecności sprzęgła i klasycznej skrzyni biegów, samochody elektryczne rzadziej wymagają drogich napraw i wymian części.

Ładowanie domowe czy publiczne?

Dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii – ładowania. Okazuje się, że czynność ta w przypadku samochodu elektrycznego w domu jest wygodniejsza i często tańsza niż na publicznych stacjach ładowania.

Zakładając, że ładowanie samochodu elektrycznego w domu kosztuje średnio 0,75 złotych za kWh, to w przypadku akumulatora o pojemności 60 kWh koszt wynosi około 45 złotych.

Natomiast w celu obniżenia kosztów ładowania na publicznych stacjach, użytkownicy samochodów elektrycznych mogą skorzystać z usług roamingowych oferowanych przez dostawców.

Dofinansowanie do zakupu auta elektrycznego – jak wpływa na oszczędności?

Co więcej, istnieją rządowe programy, które pomagają zaoszczędzić na zakupie auta elektrycznego. Przykładem jest inicjatywa „Mój elektryk”, która zapewnia bezzwrotne dotacje na zakup lub leasing zeroemisyjnych środków transportu. Z niniejszego programu mogą skorzystać: osoby fizyczne, przedsiębiorcy i podmioty inne niż osoby fizyczne.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE