Kto wybuduje obwodnicę Zatora na DK28?
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2024-04-29
Spis treści:
Przybliża się budowa obwodnicy Zatora w nowym przebiegu drogi krajowej 28
Kiedy budowa obwodnicy Zatora?
Mapa przebiegu obwodnicy Zatora w ciągu DK28
Pierwsza inwestycja realizowana w BIM - Building Information Modeling
Przybliża się budowa obwodnicy Zatora w nowym przebiegu drogi krajowej 28
Dialog już był. Teraz czas na propozycje wykonawców. GDDKIA wysłała do trzech wykonawców zaproszenia do składania ofert na budowę obwodnicy Zatora. Na odpowiedzi czeka do 5 czerwca.
- Wykonawcę budowy wybieramy nie poprzez stosowany zwykle w takich sytuacjach przetarg, ale w innym trybie przewidzianym w Prawie zamówień publicznych – dialogu konkurencyjnym. W pierwszym etapie tej procedury zgłosiło się do nas sześć firm. Spośród nich wybraliśmy trzy, z którymi prowadziliśmy zasadniczy dialog. Trzy firmy Mostostal Warszawa, Skanska i konsorcjum Strabag, mogą teraz składać oferty na realizację tej inwestycji. Termin upływa 5 czerwca. Inwestycję zrealizuje wykonawca, który złoży najkorzystniejszą ofertę – informuje krakowski oddział GDDKIA.
Wizualizacja obwodnicy Zatora w ciągu DK28
Zdjęcia: GDDKIA
Kiedy budowa obwodnicy Zatora?
GDDKIA zakłada, ze obwodnica będzie budowana w latach 2024-2026.
Nowa droga będzie miała 2,1 km i ominie centrum Zatora po zachodniej stronie. Będzie przebiegała od ronda na skrzyżowaniu DK44 i DW781 (ul. 1-go Maja) do stacji paliw przy DK28 (ul. Wadowicka). Odcinek będzie drogą jednojezdniową klasy GP, czyli drogą główną ruchu przyspieszonego, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku.
W ramach inwestycji zostaną rozbudowane fragmenty ul. Wadowickiej (DK28), ul. Gen. Sikorskiego (DW781), ul. Bugajskiej (droga powiatowa) oraz ul. Jana Pawła II i ul. Hallera (drogi gminne).
Mapa przebiegu obwodnicy Zatora w ciągu DK28
Mapa: GDDKIA
Pierwsza inwestycja realizowana w BIM - Building Information Modeling
Inwestycja realizowana będzie w nowatorski sposób, z zastosowaniem metodyki BIM (Building Information Modeling), czyli zarządzania informacją, w którym od projektu przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie obiektu, wykorzystuje się wspólne środowisko danych oraz trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów budowlanych. Jak podkreślają drogowcy, BIM to metodyka, która zyskuje coraz większą popularność na świecie.
Kontrakt budowy obwodnicy Zatora będzie realizowany w nowatorski sposób - metodą BIM
Zdjęcia: GDDKIA
Co ciekawe, budowa obwodnicy Zatora będzie także pierwszą drogową inwestycją w krakowskim oddziale GDDKiA, w której zostanie zastosowany Elektroniczny Dziennik Budowy. Założeniem kontraktu jest wyeliminowanie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, dokumentacji papierowej.