1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S11 wydłuży się na północ od obwodnicy Olesna. Jest umowa na kolejny odcinek

S11 wydłuży się na północ od obwodnicy Olesna. Jest umowa na kolejny odcinek

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-26
S11 wydłuży się na północ od obwodnicy Olesna. Jest umowa na kolejny odcinek
Dwujezdniowa droga ekspresowa S11 połączy Olesno z Kępnem i pobiegnie wg. wariantu W2B (żółto-zielony). Mapa: GDDKIA
Droga ekspresowa S11 połączy Kępno z obwodnicą Olesna. W fazę realizacji wszedł drugi z trzech odcinków na jakie podzielono budowę tej trasy w woj. opolskim. Wykonawcą ponad 10 km odcinka na północ od obwodnicy Olesna, który będzie zarazem obwodnicą Kluczborka, jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Z kolei za budowę S11 Kępno – Siemianice odpowiedzialna jest Polaqua. Oznacza to, że drogowcy zlecili już budowę ponad połowy 46 kilometrowej trasy S11 Olesno – Kępno. Na podpisanie umowy czeka jeszcze środkowy i najdłuższy odcinek Siemianice – Gotartów.

Spis treści:

Jest umowa na odcinek S11 Gotartów - początek obwodnicy Olesna

Jaka będzie i jak pobiegnie S11 na północ od obwodnicy Olesna?

S11 - obwodnica Kluczborka

Na jakim etapie budowa drogi S11 w woj. opolskim?

Droga ekspresowa S11

 

Jest umowa na odcinek S11 Gotartów - początek obwodnicy Olesna

W najbliższych latach będą powstawać nowe odcinki drogi ekspresowej pomiędzy województwem opolskim i wielkopolskim. Drogowcy zawarli umowę na budowę 10,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Gotartowem i początkiem obwodnicy Olesna. To jeden z trzech odcinków 46-kilometrowej trasy S11, który będzie realizowany w najbliższym czasie.

Za przygotowanie projektu budowlanego oraz budowę odc. S11 Gotartów – obwodnica Olesna odpowiedzialne będzie konsorcjum firm Mirbud (lider) oraz Kobylarnia (partner). Wartość umowy to 464,9 mln zł, z czasem realizacji 39 miesięcy (bez okresów zimowych, 16 grudnia – 15 marca, w trakcie prac budowlanych) – poinformował opolski oddział GDDKIA.

Jaka będzie i jak pobiegnie S11 na północ od obwodnicy Olesna?

Inwestycja obejmuje zaprojektowanie i budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej na terenie woj. opolskiego o długości 10,5 km, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Jej początkowy fragment będzie się łączył z drugim odcinkiem budowanej drogi S11 na wysokości Gotartowa. Ominie kolejno miejscowości Kluczbork i Ligotę Górną po stronie wschodniej oraz Bąków po stronie zachodniej. W okolicach miejscowości Kolonia Ciarka połączy się z istniejącym przebiegiem S11, stanowiącym obejście Olesna.

S11 - obwodnica Kluczborka

Nowa droga ekspresowa S11 na znacznej długości zostanie poprowadzona nowym śladem. Przewidziano na niej osiem obiektów inżynierskich, w tym przejścia dla zwierząt. W ramach inwestycji zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe. Za węzłem Kluczbork Północ planowana jest lokalizacja Miejsc Obsługi Podróżnych po obu stronach drogi. W rejonie tego węzła zostanie wybudowany Obwód Utrzymania Drogi.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 na przejściu obok Kluczborka

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 na przejściu obok Kluczborka

Mapa: GDDKIA

Na jakim etapie budowa drogi S11 w woj. opolskim?

Od 2023 roku w użytkowaniu jest ok. 25 kilometrowa obwodnica Olesna w ciągu drogi S11. W etap realizacji wchodzą kolejne fragmenty trasy na północ od Olesna.

28 marca br. GDDKIA zawarła umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami. Wykonawcą prac projektuj i buduj jest firma Polaqua. Wartość umowy to 375,6 mln zł.

Jest umowa na pierwszy odcinek S11 Kępno – Olesno. Na jakim etapie kolejne odcinki S11?

Jak pisaliśmy powyżej, za realizację odcinka Kępno – Siemianice odpowiedzialne będzie konsorcjum Mirbudu i Kobylarni.

Wizualizacja drogi ekspresowej S11 Kępno - Olesno

Wizualizacja drogi ekspresowej S11 Kępno - Olesno. Zdjęcia: GDDKIA

W przetargu na realizację środkowego i najdłuższego odcinka S11 tj. Siemianice - Gotartów o długości 22,7 km, drogowcy za najkorzystniejszą uznali ponownie ofertę złożoną przez firmę Polaqua. Wartość tej oferty to nieco ponad 523 mln zł. Jak informuje GDDKIA, jeden z oferentów złożył odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu, jednak Krajowa Izba Odwoławcza w całości je odrzuciła. Na decyzję KIO wpłynęła skarga do sądu.

Mapa trasy S11 Kępno - Siemianice - Gotartów - Kluczbork - Olesno

Mapa trasy S11 Kępno - Siemianice - Gotartów - Kluczbork - Olesno

Mapa: GDDKIA

Przypomnijmy, w sierpniu 2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Opolu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla prawie 46 km odcinka trasy S11. Zatwierdziła ona rekomendowany wariant przebiegu drogi (W2B, tj. wariant żółto-zielony). 28 listopada br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po rozpatrzeniu odwołań, utrzymał w mocy DŚU. Decyzja stała się ostateczna 13 marca 2023 r.

 

Droga ekspresowa S11

Droga ekspresowa S11 o docelowej długości ponad 580 km połączy cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i ślaskie. Dla pozostałych, brakujacych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. 

Co z budową drogi S11 w Wielkopolsce – odcinki i ich zaawansowanie

Jak ocenia GDDKIA, w nadchodzących latach pokonanie trasy z Kołobrzegu na Śląsk zajmie nieco ponad 5 godz.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Kluczbork