1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Są plany wydłużenia drogi S8 w kierunku Litwy

Są plany wydłużenia drogi S8 w kierunku Litwy

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-27
Są plany wydłużenia drogi S8 w kierunku Litwy
Są plany realizacji drogi ekspresowej S8 Białystok – Augustów – Raczki k. Suwałk. Zdjęcia: GDDKIA
Są plany wydłużenia drogi S8 w kierunku Litwy. Droga ekspresowa S8 Białystok – Augustów – Raczki (Suwałki) została we wrześniu 2023 r. wpisana do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Jej częścią staną się w przyszłości obwodnice: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów (obecnie jeszcze na DK8). Po realizacji wszystkich odcinków S8 na północ od Białegostoku i na południe od Wrocławia S8 wydłużyłaby się do blisko 786 km stając się najdłuższą drogą szybkiego ruchu w Polsce.

Spis treści:

Droga ekspresowa S8 Białystok – Augustów – Raczki, Suwałki

Nowa droga S8 Knyszyn - Korycin w przetargu

Obwodnice na DK8 - w przyszłości S8

S8 najdłuższą ekspresówką w Polsce

Nowa ekspresowa droga S8 z Wrocławia do Kłodzka - mapa odcinków i stanu budowy

 

Droga ekspresowa S8 Białystok – Augustów – Raczki, Suwałki

We wrześniu 2023 r dopisano do Programu budowę około 90 km drogi ekspresowej S8 w woj. podlaskim od Białegostoku do węzła Raczki (Suwałki) na skrzyżowaniu z S61.

Planowana trasa S8 Białystok – węzeł Raczki będzie wykorzystywać realizowany obecnie, w ramach budowy S19, odcinek od nowego węzła Białystok Zachód w okolicy Choroszczy do Dobrzyniewa i dalej fragment S16 do Korycina.

Nowa droga S8 Knyszyn - Korycin w przetargu

W kwietniu br. białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na dokumentację projektową dla odcinka dwujezdniowej drogi S8 Knyszyn – Korycin. Dla odcinka wydano decyzję środowiskową, której ważność upływa w lutym 2026. DŚU dotyczy również budowanego już odcinka drogi S19 Krynice - Dobrzyniewo – Białystok Zachód oraz prowadzonych przetargów na projekt i budowę odcinków: S16 Knyszyn – Krynice oraz S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo- Białystok Zachód.

Przetarg na nowy odcinek ekspresowej S8 Knyszyn - Korycin

Mapa z lokalizacją drogi ekspresowej S8 Knyszyn - Korycin i nowymi obwodnicami w ciągu DK8

Mapa z lokalizacją drogi ekspresowej S8 Knyszyn - Korycin i nowymi obwodnicami w ciągu DK8. Mapa: GDDKIA

Obwodnice na DK8 - w przyszłości S8

Trasa połączy się z obecnie realizowaną obwodnicą Suchowoli o długości ok. 15 km, która powstaje jako jednojezdniowa droga, ale zaprojektowana została tak by w przyszłości można było dobudować drugą jezdnię i dostosować ją do parametrów drogi ekspresowej. Takie samo rozwiązanie zastosowano na drugiej z realizowanych w ramach Programu budowy 100 obwodnic, trasie omijającej Sztabin. Umowy na obie obwodnice podpisano w 2021 roku. 

Wiosna na budowach Sztabina i Suchowoli nie pozwala na wszystkie prace

Budowa obwodnicy Sztabina w ciągu DK8

Budowa obwodnicy Sztabina w ciągu DK8. Zdjęcia: GDDKIA

Takie samo rozwiązanie będzie też zastosowane na trzeciej obwodnicy w ciągu DK8 - obwodnicy Białobrzegów. Drogowcy już wybrali wykonawcę prac - firmę Strabag:

Strabag wybuduje obwodnicę Białobrzegów na DK8

W przyszłości, oprócz dobudowy drugiej jezdni do wspomnianych trzech obwodnic, dostosowanie obecnej DK8 do drogi ekspresowej będzie wymagało przebudowy odcinków pomiędzy obwodnicami i budowy drugiej jezdni (także dobudowy i poszerzenia obiektów inżynierskich) od Augustowa do Raczek.

S8 najdłuższą ekspresówką w Polsce

Po realizacji wszystkich odcinków S8 na południe od Wrocławia i na północ od Białegostoku S8 wydłużyłaby się do blisko 786 km stając się najdłuższą drogą szybkiego ruchu w Polsce. Byłaby o około 36 km dłuższa od trasy S7 przy założeniu, że trasa od Rabki-Zdrój do Chyżnego powstanie jako droga ekspresowa.

Nowa ekspresowa droga S8 z Wrocławia do Kłodzka - mapa odcinków i stanu budowy

Nowa ekspresowa droga S8 z Wrocławia do Kłodzka - mapa odcinków i stanu budowy

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Białystok