Startuje budowa obwodnicy Strzyżowa na Podkarpaciu
Budowa obwodnicy Strzyżowa to obecnie jedna z największych inwestycji na drogach wojewódzkich Podkarpacia.

Najprawdopodobniej pod koniec kwietnia ruszą roboty budowlane dla obwodnicy Strzyżowa . To najdroższe zadanie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Obwodnica o długości 6 km pobiegnie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce. Z nowej drogi mamy skorzystać pod koniec października 2019 r.

Wykonawcą blisko 100-milionowej inwestycji jest Grupa Mostostal Warszawa. Poza imponującą liczbą obiektów inżynierskich jakie będzie musiał wybudować w niedługim czasie, wyzwanie może stanowić teren po którym będzie przebiegać obwodnica Strzyżowa. Dolina Wisłoka to tereny zalewowe, skomplikowana i zróżnicowana budowa geologiczna a także miejsca zagrożone osuwiskami.

Ponad 6- kilometrowa jednojezdniowa (2 pasy ruchu po 3,5 m każdy) trasa klasy G zostanie poprowadzona nowym śladem po południowej stronie Strzyżowa, aż do połączenia z istniejącą drogą wojewódzką nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce. Obwodnica będzie przecinała m.in. ul. Zadworze, Modrzewiową, Południową i Ogrodową. Taki przebieg pozwali przede wszystkim na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum Strzyżowa oraz usprawnienie ruchu drogowego na odcinku Babica – Twierdza.

W ramach zadania przewidziana jest budowa zarówno jednopoziomowych (typu rondo, skanalizowanych i zwykłych) jak i dwupoziomowych (m.in. w formie wiaduktów) skrzyżowań z drogami i linią kolejową. Lokalnie w strefie skrzyżowań pojawią się dodatkowe pasy lewoskrętów, włączeń i wyłączeń. W sumie ma powstać kilkadziesiąt obiektów inżynierskich, w tym: 5 mostów (3 na Wisłoku i po jednym obiekcie przez rzekę Stobnica i potok Różanka), wiadukty drogowe i przepusty. Inwestycja będzie obejmowała również budowę dróg dojazdowych tzw. serwisówek, chodników w obrębie skrzyżowań, zatok autobusowych, urządzeń ochrony środowiska czy bezpieczeństwa ruchu.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec października przyszłego roku.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: