1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Strabag daje osiem miesięcy na dokończenie Zakopianki S7 Lubień – Naprawa

Strabag daje osiem miesięcy na dokończenie Zakopianki S7 Lubień – Naprawa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-11-17
Strabag daje osiem miesięcy na dokończenie Zakopianki S7 Lubień – Naprawa
Na S7 Lubień - Naprawa w grudniu 2019 r. oddana została do ruchu tylko lewa jezdnia. Zdjęcia: GDDKIA
Jeśli nie wpłyną odwołania to pod koniec listopada drogowcy będą mogli podpisać umowę kontynuację budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień - Naprawa. Spośród siedmiu ofert złożonych w przetargu wybrana została złożona przez firmę STRABAG Infrastruktura Południe. Firma wyceniła prace na ponad 74,5 mln zł i zadeklarowała, że wykona prace w ciągu ośmiu miesięcy.

Lewą jezdnią Zakopianki S7 Lubien – Naprawa kierowcy mogą przejeżdżać w dwóch kierunkach od 20 grudnia 2019 r. Prawa jezdnia nie została ukończona. W lipcu br. GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING.

- Mobilizacja wykonawcy nie wskazywała na możliwość zakończenia budowy prawej jezdni w terminie określonym w aneksie do umowy, czyli do końca października 2020 r. – wyjasniają drogowcy.

Pod koniec sierpnia ruszył nowy przetarg, z wyłączeniem dokończenia estakady w Lubniu. Umowę na estakadę zawarto z dotychczasowym jej wykonawcą, polską firmą TBM. Koszt prac wyceniony został na ponad 42,2 mln zł. Pisalismy o tym więcej tutaj:

Zakopianka: Jest umowa z wykonawcą estakady w Lubniu. S7 Lubień – Naprawa w przetargu

Zakopianka w budowie. Trzeba dokończyć S7 Lubień - Naprawa, w budowie tez odcinek tunelowy

Zakopianka w budowie. Trzeba dokończyć S7 Lubień - Naprawa, w budowie tez odcinek tunelowy. Zdjecia: GDDKIA

Co trzeba zrobić, by kierowcy pojechali prawą jednią Zakopianki Lubień – Naprawa?

Oprócz wspomnianej estakady zakres inwestycji obejmuje prace przygotowawcze, naprawcze, dokończenie budowy prawej jezdni odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa o długości ok. 7,6 km, miejsc obsługi podróżnych MOP Lubień i MOP Krzeczów, dojazdów technologicznych, systemu odwodnienia pasa drogowego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Zabezpieczone muszą zostać skarpy głębokich wykopów, a na czas wykonywania robót zapewniony powinien być dojazd do wszystkich działek sąsiadujących z pasem drogowym. Trzeba dokończyć budowę lub przebudowę sieci infrastruktury technicznej i wykonać urządzenia ochrony środowiska (ekrany, urządzenia oczyszczania wód).

Tymi właśnie pracami miałaby zająć się firma STRABAG Infrastruktura Południe, która zadeklarowała, że wykona wszystkie niezbędne prace w ciągu ośmiu miesięcy. Optymistycznie zakładając, że umowa będzie zawarta jeszcze w tym roku, zima będzie łagodna, prace pójdą bez niespodziewanych utrudnień, to można mieć nadzieję, że nową jezdnią pojedziemy w najbliższe wakacje.

Budowa S7 w Małopolsce - odcinki, terminy, nowa Zakopianka i odc. Rabka - Chyżne


S7 Lubień - Rabka-Zdrój

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień - Rabka-Zdrój rozpoczęła się w 2016 r. Piękna, widokowa i oczekiwana przez wszystkich jadących w góry i na południe Europy droga ekspresowa o długości 15,8 km w dużej mierze położona jest na wiaduktach i estakadach, a 2 km pod ziemią. Największa estakada ma 1 km długości i wznosi się 50 m nad terenem w najwyższym punkcie. Tunel stanowi 12,3% całej trasy. Na potrzeby budowy odcinek ten został podzielony na trzy, z czego jeden jest ukończony i oddany do ruchu w całości.

Od 28 września 2019 r. kierowcy użytkują odcinek S7 Skomielna Biała - Rabka-Zdrój. Oprócz dwujezdniowej drogi, powstały dwa węzły drogowe (Skomielna Biała i Zabornia), Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej, 17 obiektów inżynierskich (wiadukty, estakady), w tym najdłuższa estakada ma 1 km.

Kontynuowana jest budowa odcinka Naprawa - Skomielna Biała. W październiku 2019 r. prawa nitka tunelu na odcinku S7 Naprawa- Skomielna Biała została przebita na wylot, a lewa 27 kwietnia 2020 r. Trwają prace przy budowie obudowy docelowej wewnątrz obydwu nitek, wykonywane są nisze sygnalizacyjno - alarmowe i hydrantowe oraz przejścia ewakuacyjne pomiędzy nitkami tunelu. Powstają budynki wentylatorni przed portalami, a także wiadukt i nasyp przed portalem północnym. Zakończenie budowy tunelu planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7