1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Strabag wybuduje obwodnicę Białobrzegów na DK8

Strabag wybuduje obwodnicę Białobrzegów na DK8

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-08
Strabag wybuduje obwodnicę Białobrzegów na DK8
Wiosna umowa na kolejną obwodnicę w ciągu DK8 w podlaskim - 3,5 km trasa ominie Białobrzegi. Mapa: GDDKIA
Firma Strabag została wybrana na wykonawcę niespełna 3,5-kilometrowej obwodnicy Białobrzegów na drodze krajowej nr 8 w pobliżu Augustowa. Obwodnica będzie drogą jednojezdniową klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego). Obwodnica Białobrzegów ma być gotowa w 2028 roku.

Poznaliśmy wykonawcę obwodnicy Białobrzegów w ciągu drogi krajowej nr 8. Najniższą cenowo ofertę złożyła firma Strabag -181,92 mln. zł i została ona uznana za najkorzystniejszą. W sumie w przetargu wpłynęło sześć ofert, najdrożej prace wycenił Mostostal Warszawa na - 267,94 mln zł. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, drogowcy podpiszą umowę z wykonawcą.

Budowa obwodnicy Białobrzegów o długości 3,43 km będzie budowana jako droga jednojezdniowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego), o szerokości pasa ruchu 3,5 m. Będzie przystosowana do przenoszenia ciężkiego ruchu o obciążeniu 11,5 t/oś. Powstanie szereg obiektów inżynierskich, w tym ponad 900-metrowa estakada nad Kanałem Augustowskim i rzeką Nettą.

- Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości. Odseparuje od niego ruch lokalny, w tym pojazdów rolniczych, a tym samym poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego – zaznaczają drogowcy.

Obwodnica Białobrzegów jest jedną z pięciu obwodnic jakie powstaną w woj. podlaskim w ramach Program Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Pozostałe to będące w budowie obwodnice Suchowoli i Sztabina. Powstają one w ciągu DK8.

Ponadto w przygotowaniu są: obwodnica Augustowa w ciągu DK16 oraz obwodnica Zambrowa w ciągu DK63/66.

Wiosna na budowach Sztabina i Suchowoli nie pozwala na wszystkie prace

Budowa obwodnicy Sztabina w ciągu DK8 na Podlasiu

Budowa obwodnicy Sztabina w ciągu DK8 na Podlasiu. Zdjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 8