Sudecki Ygrek – Dolnośląskie chce budowy dróg ekspresowych S8 i S5/S35
Sudecki Ygrek - koncepcja budowy dróg ekspresowych S8, S5/S35, połączonych z S35. Mapa: UM Woj. Dolnośląskiego

Samorząd województwa dolnośląskiego skierował apel do premiera w sprawie budowy drogi ekspresowej S8 wraz z odgałęzieniem w postaci drogi S5 lub S35, która na południu województwa połączy się z drogą ekspresową S3.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął stanowisko dotyczące rozbudowy dróg ekspresowych na południu województwa dolnośląskiego w przebiegu międzynarodowych szybkich korytarzy transportowych w kierunku Wiednia oraz Pragi. Chodzi o budowę drogi ekspresowej S8 wraz z odbiegającym od niej na południowy zachód odcinkiem drogi ekspresowej S5/S35, który zapewni połączenie z ekspresową S3-ką biegnącą do granicy z Czechami w Lubawce. Drogi utworzą w ten sposób sieć dróg szybkiego ruchu – projekt nazwany został Sudeckim Ygrekiem.

- Województwo Dolnośląskie położone jest na skrzyżowaniu ważnych historycznych szlaków komunikacyjnych Europy. Wśród nich doniosłą rolę pełnić powinny międzynarodowe korytarze transportowe Warszawa-Łódź-Wrocław-Praga oraz Poznań-Wrocław-Brno-Wiedeń/Bratysława. Korytarze te łączące północną, zachodnią i centralną Polskę z Czechami, Słowacją, Austrią oraz krajami południa Europy, służą integracji państw Trójmorza i są istotnym narzędziem realizacji polskiej Racji Stanu – uzasadniają w swym apelu skierowanym do Prezesa Rady Ministrów radni wojewódzcy.

Województwo dolnośląskie dostało już obietnicę realizacji przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław-Kłodzko w standardzie drogi ekspresowej. Łącząc ten fakt z budową trasy S3, możliwe jest stworzenie komfortowej siatki połączeń drogowych.

- Nowa droga S8 Wrocław-Kłodzko wpisuje się w przebieg korytarza transportowego Północ-Południe łączącego największe ośrodki miejskie zachodniej Polski - Poznań i Wrocław - z Brnem, Bratysławą oraz Wiedniem. Ten szybki korytarz drogowy, łączący zachodnią Polskę z drugim pod względem znaczenia miastem Czech oraz stolicami Austrii i Słowacji, jest potrzebny dla rozwoju gospodarczego tej części Europy Środkowej. W przypadku przedłużenia drogi S8 do Boboszowa, korytarz wymagać będzie jedynie transgranicznego łącznika od granicy do czeskiej drogi ekspresowej D35, kończącej się dziś w mieście Mohelnice, oddalonym o 38 km od przejścia drogowego granicznego w Boboszowie – zaznacza radny sejmiku dolnośląskiego Patryk Wild.

Samorządowcy uzasadniają, że przez teren Województwa Dolnośląskiego powinien docelowo przechodzić również szybki korytarz drogowy Warszawa-Łódź-Wrocław-Praga, łączący najkrótszą możliwą trasą stolice Polski i Czech, obsługujący jednocześnie trzy z czterech największych polskich miast. Na terenie Dolnego Śląska, najkrótszy geometrycznie przebieg tego korytarza prowadzi przez obszar aglomeracji Wałbrzysko-Świdnickiej, drugiej pod względem wielkości populacji aglomeracji województwa. Jednocześnie korytarz ten stanowi najkrótszą drogę dojazdu z Wrocławia oraz południowej, wschodniej, centralnej i północnej Polski, do Jeleniej Góry i turystycznego regionu Karkonoszy. W okolicy Bolkowa nowa droga ekspresowa włączać się powinna w prowadzącą do Pragi, budowaną obecnie drogę ekspresową S3.

- W związku z informacjami o rządowej decyzji o prowadzeniu prac projektowych nad drogą nr 8 jako ekspresową S8, zwróciliśmy się do Prezesa Rady Ministrów o takie zaprojektowanie jej przebiegu na odcinku aglomeracji wrocławskiej, aby w przyszłości możliwe było poprowadzenie obydwu korytarzy międzynarodowych, jednym ciągiem drogowym, aż do ich rozwidlenia w okolicy góry Ślęży – mówi radny Czesław Kręcichwost.

- Samorząd województwa wskazuje, że takie rozwiązanie jest możliwe. Konieczne jest przetrasowanie drogi S8 na zachód od obecnego przebiegu DK8. Dzięki takiemu trasowaniu możliwe będzie przełożenie w ciąg nowej drogi ekspresowej ruchu z dwóch najbardziej niebezpiecznych i zatłoczonych odcinków dróg krajowych Województwa Dolnośląskiego, czyli aglomeracyjnych odcinków drogi nr 8 oraz drogi nr 35 – dodaje radny Julian Golak.

Zdaniem samorządowców w przyszłości, dzięki budowie około 50 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej w kierunku Pragi, od rozwidlenia z projektowaną drogą S8 do węzła z S3 w okolicy Bolkowa, możliwe będzie stworzenie najkrótszego korytarza Wrocław-Praga obsługującego przy okazji główny wewnątrzregionalny ciąg transportowy. Ten najkrótszy i najtańszy w budowie wariant trasy tego korytarza, będzie możliwy do realizacji jedynie wtedy, gdy zostanie przewidziany już na etapie trasowania obecnie projektowanej drogi S8.

Dlatego w związku z informacjami Prezesa Rady Ministrów o przebudowie drogi nr 8 do standardu drogi ekspresowej, Sejmik Województwa Dolnośląskiego na sesji 20 września 2018r. przyjął uchwałę i skierował do Premiera apel o uzupełnienie sieci dróg ekspresowych o drogę nr 8 w przebiegu uwzględniającym postulaty przedstawione przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

- Walczymy nie tylko o drogę ekspresową S8 do Kłodzka, ale docelowo również o drogę ekspresową S5 (lub S35) do Świdnicy, Wałbrzycha, Bolkowa co jest osiągalne w przyszłości, wymaga jednak, by już teraz odpowiednio zaprojektować podwrocławski odcinek S8. Zachęcamy samorządy lokalne do poparcia tego stanowiska - podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

NNN
2018-10-15 11:01
wczoraj na drodze DK8 Korek od ząbkowic do Barda auta poruszały się 30km/h Do kłodzka jedno auto za drugim sznurek aut. Tak wyglada dk8. Droga dk35 nie ma żadnego porównania jeżeli chodzi o obciążenie.
abc
2018-10-15 02:12
Co sadzicie drodzy forumowicze o potrzebie zmiany numeracji drog w rejonie Dolnego Slaska - w szczegolnosci od Wroclawia do granic panstwa ? W szczegolnosci mam tu na mysli DK 3, DK 5 i DK 8. 1. Czy np. DK 5, nie moglaby biec w wariancie [pln - pld]: Wroclaw (5) - Klodzko (8/33) - Boboszow (33), lub ewentualnie Kudowa Zdroj (8) ? 2. Czy np. DK 8 moglaby miec przebieg (wsch - zach): a) Wroclaw (S8/A8) - wezel Kostomloty (A4) - Strzegom (5) - Bolkow (5/S3) - Jelenia Gora (3) - Jakuszyce (3) lub b) Wroclaw (S8/A8) - Swidnica (35) - Bolkow (5/3/S3) - Jelenia Gora (3) - Jakuszyce (3) ? 3. A akurat aktualny odcinek DK 5 Bolkow - Lubawka i tak po wybudowaniu, przemianuja na S3 ! Czy nie byloby prosciej ....... nawet doslownie, bo teraz to troche pokrecone te nasze drogi !!! ;-) Cos przy granicach, obecne DK 3, 5 i 8 wyjatkowo skrecaja ! Najlepiej aby DK 8 i DK 5 lub ewentualnie DK 35 mialy standard S-ki !!! ;-) Zycze tego serdecznie mieszkancom Dolnego Slaska !!! ;-)
Mieszkaniec
2018-10-13 23:02
Z twojego opisu wynika, że nie jechałeś drogą DK35. Po prostu kłamiesz. Natężenie ruchu zbliżone do DK 8. Pomiar natężenia na odcinku Świdnica - Wałbrzych - 23 tysiące... To są fakty. Dwóch tak oblężonych dróg o tak kiepskiej jakości w Polsce już nie ma. DK 35 - w tygodniu dostać się do Wrocławia - masakra. Sudecki Ygrek - bardzo dobra propozycja. W końcu samorząd województwa wydusił to z siebie, tu na południu mieszka milion mieszkańców. Połączenia z Wrocławiem - tragiczne.
Do nnn
2018-10-13 05:46
Albo jechałeś w środku nocy, albo poprostu kłamiesz. Dojazd z Wałbrzycha do Wrocławia zajmuje 2 godziny, nie mówiąc o piątku lub niedzieli. Jak masz odpowiedni zapas mocy to da się wyprzedzić, ale większość niestety tego nie posiada i dlatego jest tak dużo wypadków. Poza tym zdecydowanie więcej ludzi mieszka w okolicy Wałbrzycha, niż w kotlinie Kłodzkiej. Trasa S3 zabierze ciężarówki z 8-mki, ale na 35 wpływu nie będzie miała. Dlatego trzeba robić obydwie trasy, bez żadnych kłótni gdzie jest gorzej. Obie są potrzebne i to na już
nnn
2018-10-12 19:51
jechałem dzisiaj drogą 35 i droga DK8. Nie ma porównania. normalnie się jedzie do świdnicy. Tam jest ułamek tego co na drodze DK8. Polecam tym co chcą się przekonać przejechac sie, zobaczycie jkai jest poziom przeładowania tej drogi. Droga 35 zero ruchu. Bardzo mało tirów, wyprzedzać można bezproblemowo.
auto 2018
2018-10-11 21:31
najlepiej pasuje tak: S5 E261: Kostomłoty - Strzegom - Bolków - Jelenia Góra połączeniem do A18 w tym A18 Olsyzna - Krżyżowa - Jelenia Góra - Jakusyzce i od J. Góry do Jakusyzc A18 E36 i E261 S8 E67 Wrocław Kłodzko Kudowa Słonne S33 Kłodzko Boboszów
Abc
2018-10-11 20:23
Droga S35 jest powinna być priorytetem, ma największe natężenie ruchu na Dolnym Śląsku nie licząc A4. Dla mieszkańców Wałbrzycha,Świdnicy i całego regionu połączenie z Wrocławiem jest bardzo ważne- praca, szkoła i port lotniczy. Nam S3 i S8 nie da nic, natomiast S35 zmniejszy ruch w znacznym stopniu na A4.
ccc
2018-10-11 14:05
połączeni S5 przez kostomłoty jest nie realna. za Blisko. popatrz realnie na mape. Chcesz expresówke zaraz obok A4 i S3 nie wygłupiaj się. S8 jest obecnie potrzebna. Pozatytm z Wałbrzycha by wam dużo ludzi wyjechało do wrocławia i tyle by było.
1 2 3 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: