1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Trasa S7 Gdańsk - Rabka-Zdrój – odcinki w przetargach, budowie i użytkowaniu

Trasa S7 Gdańsk - Rabka-Zdrój – odcinki w przetargach, budowie i użytkowaniu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-05-24
  4. Aktualizacja: 2023-06-13
Trasa S7 Gdańsk - Rabka-Zdrój – odcinki w przetargach, budowie i użytkowaniu
Nowy odcinek drogi S7 na trasie Warszawa - Kraków. Od maja dostępny odc. Lesznowola - Tarczyn. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S7 biegnie przez pięć województw. W pomorskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim jej budowa jest już zakończona. Na północy kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej S7 od węzła Gdańsk Południe do Płońska. Zaawansowane prace realizowane są na odcinkach S7 północ od Krakowa, rozkręca się też budowa odcinków pomiędzy Płońskiem a Czosnowem koło Warszawy.

Systematycznie przybywa nowych kilometrów ekspresowego połączenia pomiędzy Krakowem i Warszawą. Oddawane fragmenty łączą zbudowane wcześniej odcinki dróg ekspresowych w długi ciąg, co poprawia komfort i skraca czas podróżowania. Wraz z oddaniem przed majówką odcinka S7 Lesznowola - Tarczyn, kierowcy mają do dyspozycji blisko 230 km dwujezdniowej trasy od węzła Warszawa Lotnisko do granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

Nowe kilometry na trasie S7 Warszawa - Kraków

Nowe kilometry na trasie S7 Warszawa - Kraków

Lesznowola - Tarczyn połączył oddane wcześniej odcinki S7 w stronę Warszawy i Grójca. Zdjęcia: GDDKIA


Nadal jednak brakuje wygodnych, ekspresowych odcinków na północ od Krakowa i Warszawy. Brakuje też społecznego kompromisu dla poprowadzenia drogi S7, w nowym przebiegu, na południe od Krakowa do Myślenic.

W województwie mazowieckim trwa budowa trzech odcinków trasy S7: Siedlin - Załuski, Załuski - Modlin i Modlin - Czosnów o łącznej długości 34,7 km.

Droga S7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem cała w budowie

Niedawno poznaliśmy oferty w przetargu na realizację 9 km drogi pomiędzy Czosnowem i Kiełpinem. W przygotowaniu jest druga część trasy warszawskiej wylotówki tj. odc. S7 czyli odcinek Kiełpin - Warszawa (13 km). Drogowcy planują ogłosić w czerwcu br. przetarg na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na jego realizację.

Mapa drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy - stan realizacji i terminy budowy

Mapa drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy - stan realizacji

Mapa: GDDKIA

W województwie małopolskim trwa budowa trzech odcinków Moczydło - Miechów, Miechów - Szczepanowice i Widoma - Kraków o łącznej długości 42,4 km. Po ich zakończeniu kierowcy będą mogli przejechać trasą S7 od Krakowa do granicy z województwem świętokrzyskim i dalej, do Warszawy. W tym roku planowane jest otwarcie odcinka przy granicy województw tj. Moczydło – Miechów.

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa - terminy budowy S7

Mapa drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa

Mapa: GDDKIA

Na południe od Krakowa kierowcy mogą korzystać z trasy S7 od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km. Odcinek na trasie Kraków - Myślenice to ostatni, brakujący fragment tej drogi. Jego przygotowanie usprawni oś transportową północ-południe województwa i zdecydowanie poprawi dostępność komunikacyjną południowej części regionu dla turystów. We wtorek, 23 maja br. GDDKIA ogłosiła przetarg na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie możliwych wariantów przebiegu tej trasy. Termin składania ofert to 28 czerwca. Nie jest to łatwe zadanie, bo jak do tej pory nie został wypracowany, żaden kompromisowy korytarz przebiegu tej drogi.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Myślenice