Trzy lata na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Głogowa
Zawarto umowę z wykonawcą dokumentacji STEŚ dla obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12 na Dolnym Śląsku. Zdjęcia: GDDKIA

Jest umowa na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12. Biuro projektowe ma 38 miesięcy na wywiązanie się z umowy. Potem będzie można ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac w systemie projektuj i buduj. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem to z nowej obwodnicy na Dolnym Śląsku skorzystamy w 2025 roku.

Umowa na opracowanie projektowe dla obwodnicy Głogowa została zawarta 22.08.2018r. z firmą Transprojekt Gdański Sp. z o.o. z Gdańska. Firma wyceniła swoje prace na ponad 5,6 mln zł i zadeklarowała 38 miesięcy na opracowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno - Środowiskowego. Oznacza to, że prace potrwają do jesieni 2021 roku.

Zadaniem opracowania STEŚ jest przede wszystkim: wstępne określenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia, uściślenie przebiegu tras trzech wariantów, które były wybrane na etapie „Studium Korytarzowego”, ustalenie parametrów technicznych obiektów budowlanych i efektywności optymalizacji kosztów budowy obwodnicy. Dokumentacja umożliwi uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji inwestycji.

Nowa obwodnica będzie stanowić 20 kilometrowy fragment połączenia drogi krajowej nr 12 z nowo wybudowaną drogą ekspresową S3 na terenie województwa dolnośląskiego. Dzięki niej wyeliminowany zostanie ruch tranzytowy z terenu Głogowa, co tym samym poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w obrębie miasta. W ramach budowy Obwodnicy planowana jest budowa nowego mostu przez rzekę Odrę w Głogowie, który będzie dostosowany do wymogów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w zakresie referencyjnego minimalnego prześwitu na poziomie 5,25m.

Mapa wariantów przebiegu obwodnicy Głogowa w ciągu DK12

Mapa z orientacyjnymi wariantami przebiegu obwodnicy Głogowa w ciągu DK12. Mapa: GDDKIA

 

Nowa droga ma być trasą o parametrach drogi Głównej Przyśpieszonej o przekroju 2+1, z zastrzeżeniem, że ostateczny przekrój uzależniony będzie od poziomu natężenia ruchu.

Szacuje się, że realizacja obwodnicy Głogowa pochłonie około 750 mln złotych. Inwestycja planowana jest w systemie „projektuj i buduj” na lata 2022-2025.

Droga krajowa nr 12 biegnie równoleżnikowo przez Polskę od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku, przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina m.in. DK18 (na węźle Królów), A1 (na węźle Tuszyn) oraz trasy europejskie E372 i E373 (Polska – Ukraina). Całkowita długość DK12 wynosi 757 km, natomiast na terenie województwa dolnośląskiego liczy ok. 50 km i graniczy z województwami lubuskim oraz wielkopolskim. Obecnie droga przebiega przez centrum Głogowa oraz okoliczne miejscowości: Dankowice, Nielubia i Serby. Na terenie miasta ma przebieg uliczny i nie jest przystosowana do przenoszenia istniejącego natężenia ruchu, w tym ruchu ciężarowego i tranzytowego. Wzmożony ruch samochodów ciężarowych związany jest z przemysłowym charakterem miasta.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Swrz
2018-08-24 12:21
Tam powinien powstać łącznik s3 z s5 o standardzie drogi ekspresowej.
g1
2018-08-23 20:14
dla odmiany - informacja z "Co na drogach" - https://conadrogach.pl/informacje/kolejne-kilometry-s19-na-podkarpaciu-w-realizacji-ekspresowo-rzeszow-lublin-w-2021-r.html
ulop
2018-08-23 11:56
3 lata na plany ludzie to projekt lotu na marsa trwa krócej
Druid
2018-08-22 19:22
Budować tam tylko S12

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: