Unia dołoży się do budowy autostrady A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki
Unia Europejska wesprze budowę odcinka autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Z UE wpłynie 330 mln zł. Zdjęcia: GDDKIA

Budowany odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Mińskiem Mazowieckim ma znaczenie nie tylko krajowe, ale również międzynarodowe. Stanowi on fragment międzynarodowej drogi E30 biegnącej z miasta Cork w Irlandii, aż do Omska w Rosji. Budowę tej ważnej trasy wesprze Unia Europejska.

Całkowity koszt budowy autostrady A2 od Warszawy (w. Lubelska) do Mińska Mazowieckiego jest szacowany na blisko 830 mln zł. Dofinansowanie UE wyniesie prawie 330 mln zł. Umowę o unijne dofinansowanie projektu „Budowa autostrady A2, odc. Warszawa (w. Lubelska) - Mińsk Mazowiecki” zawarły 20 listopada 2018 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

- Odcinek ten należy do kluczowych na naszej sieci drogowej. Jest to element transeuropejskiej sieci TEN-T oraz korytarza Bałtyk - Morze Północne. W ramach obecnie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych A2 zostanie przedłużona aż do Białej Podlaskiej, gdzie połączy się priorytetową dla obecnego rządu trasą Via Carpatia – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

 

Budowa autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki

Budowa autostrady A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Zdjęcia: GDDKIA


Prace inwestycyjne w ramach zadania o długości prawie 15 km zostały podzielone na dwa odcinki:

  • węzeł Lubelska (bez węzła) - węzeł Konik (z węzłem) o długości około 5,6 km,
  • węzeł Konik (bez węzła) - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości ponad 9 km.

 

Na całej długości A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki przewidziano przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu, z rezerwą pod trzeci pas.

Planowany termin ukończenia odcinka A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki to czerwiec 2020 r.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

enrico
2018-11-21 22:12
kier.roweru- niepotrzebnie się oburzasz. Jak A2 powstanie do skrzyż. z S19 (której tam jeszcze długo nie będzie - może w 2025r ?), to tranzyt międzynarodowy z BY i RUS nie ucierpi, bo ruch jest tam stosunkowo mały (chyba, że masz na myśli import ruskiego węgla). Poza tym na trasie Międzyrzec Podl. - Kukuryki (PL/BY) jest obwodnica Białej Podlaskiej, więc o jakich ,,ciasnych osiedlach" przez mijane wsie piszesz?
kierowca roweru
2018-11-21 15:34
@enrico: coraz częściej takie głupie komentarze czytam. Jak budowanie autostrady w kierunku BY nie ma sensu? Rozumiem, że cały ruch tranzytowy ciężarowy najlepiej przepuścić przez ciasne osiedla?
tyl
2018-11-20 22:01
za 330 000 000zł to będzie szeroki chodnik
enrico
2018-11-20 20:12
A2 - od Mińska Maz. powinna być budowana do Siedlec (gdzie następuje duży rozdział ruchu do Łukowa, Łosic, Siemiatycz i Drohiczyna,, Hajnówki, Sokołowa Podlaskiego), ew. do Międzyrzeca Podl. (w.A2/S19 w Łukowisku). Budowanie dalej do granicy z BY w Kukurykach jest w obecnej sytuacji geopolitycznej niepotrzebne. Minister Infra nie zna więc przebiegu A2 błędnie mówiąc, że skrzyż. A2 z S19 ma nastąpić w Białej Podlaskiej.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: