1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Via Carpatia będzie włączona w sieć międzynarodowych korytarzy drogowych

Via Carpatia będzie włączona w sieć międzynarodowych korytarzy drogowych

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl, MIB
  3. 2018-06-08
Via Carpatia będzie włączona w sieć międzynarodowych korytarzy drogowych
Via Carpatia wpisana do projektu rozporządzenia CEF to szansa na sprawna budowę S19, S61 i S17 w Polsce. Zdjęcia: GDDKIA
Korytarz trasy Via Carpatia (w tym przebiegający przez Polskę odcinek drogi ekspresowej S19 i S61) został wpisany przez Komisję Europejską do projektu rozporządzenia CEF, który określa między innymi przebieg wybranych odcinków na sieci uzupełniającej TEN-T (Międzynarodowych Korytarzy Transportowych). Decyzja ta powinna ułatwić i przyśpieszyć realizację dróg S19, S61, S17 i S12 w Polsce.

Via Carpatia jest priorytetem infrastrukturalnym dla Polski. Na realizację całego przebiegu tej trasy zostały zabezpieczone już środki finansowe. Na terenie Polski Via Carpatia przebiega szlakiem: S61 na odcinku granica państwa – Augustów – Ełk, S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik), S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód), A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa. Długość polskiej części szlaku liczy łącznie 1533 km (wraz z odnogami w kierunku portów bałtyckich i granicy z Ukrainą, tj. drogami S12 i S17).

 

Mapa przebiegu trasy via Carpatia

Mapa przebiegu trasy via Carpatia. Mapa: MIB

 

- Wpisanie trasy Via Carpatia do projektu rozporządzenia w sprawie programu CEF (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę) to bardzo dobra wiadomość dla Polski. Przed polskim rządem jeszcze wiele pracy, negocjacji i starań, ale już dziś widzimy, że zostały dostrzeżone nasze starania o to, aby powstała trasa, która połączy północną i południową Europę, jednocześnie aktywizując jej wschodnią część. Chciałbym podziękować naszym partnerom z Komisji Europejskiej, ale też wszystkim parlamentarzystom i europosłom, którzy są zaangażowani w ten projekt. W szczególności dziękuję marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu i europosłowi Tomaszowi Porębie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Via Carpatia to kluczowy transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem północy z południem Europy, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji. Zaletami wynikającymi z realizacji tej inwestycji będzie m. in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień wymiany międzynarodowej i wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych. Ponadto Via Carpatia stworzy możliwość otwarcia na inne państwa w ramach UE oraz spoza UE, takie kraje bałkańskie (np. Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja). Realizacja szlaku stworzy kolejne szanse na lokalizację na terenie Polski terminali transportowych i centrów logistycznych. Dzięki włączeniu do przebiegu szlaku Via Carpatia trasy prowadzącej z Lublina przez Warszawę do Trójmiasta, wykreowane zostaną warunki do rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Utrudnienia na drodze S61