1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Via Carpatia. Odcinek S19 Kock – Lubartów w blokach startowych

Via Carpatia. Odcinek S19 Kock – Lubartów w blokach startowych

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-07-20
Via Carpatia. Odcinek S19 Kock – Lubartów w blokach startowych
Jest wniosek o ZRID dla kolejnego odcinka Via Carpatia tj. S19 Kock - Lubartów. Mapa: GDDKIA
Realizacja odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lubartowem a obwodnicą Kocka wchodzi w ważny etap. Do rozpoczęcia budowy 16 km odcinka trasy Via Carpatia brakuje już tylko Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej ZRID wydawanej przez wojewodę lubelskiego. Wniosek o jej wydanie właśnie został złożony.

Spis treści:

S19 Kock – Lubartów – przebieg, zakres inwestycji

Kto buduje S19 Kock – Lubartów, stan realizacji inwestycji

Droga S19 w woj. lubelskim – odcinki i zaawansowanie prac

 

 

S19 Kock – Lubartów – przebieg, zakres inwestycji

Odcinek drogi ekspresowej S19 o długości ok. 15,8 km, między końcem obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej a węzłem Lubartów Północ, przebiegać będzie w ok. 70 proc. nowym śladem, głównie terenami rolnymi. Na początkowym fragmencie (ok. 3 km) pobiegnie istniejącym korytarzem DK19.


Obecna obwodnica Kocka na DK19

Obecna obwodnica Kocka na DK19. Zdjęcia: GDDKIA

 

Na wysokości jeziora Kunów powstanie węzeł Firlej. Następnie trasa od wschodniej strony ominie miasto i jezioro Firlej, a także okoliczne lasy. Na pozostałym obszarze droga pobiegnie równolegle do istniejącej DK19. Przed Lubartowem zaplanowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych - MOP Mieczysławka oraz MOP Wola Lisowska.

W ramach zadania powstaną także m.in. drogi obsługujące przyległe tereny, wiadukty, kładki, przejścia dla małych, średnich oraz dużych zwierząt, ekrany akustyczne oraz ogrodzenie drogi.

Droga krajowa DK19 na pólnoc od Lublina

Droga krajowa DK19 na północ od Lublina. ZDjęcia: GDDKIA

Kto buduje S19 Kock – Lubartów, stan realizacji 

Droga S19 Kock – Lubartów realizowana jest w systemie Projektuj i buduj przez konsorcjum firm RUBAU Polska (lider) i Poltores. Wartość kontraktu to ok. 390 mln zł.

Zgodnie z umową wykonawca w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy opracował dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Wniosek o ZRID został złożony u wojewody lubelskiego 19 lipca 2023 r. Wydanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie budowy.

Wydana przez wojewodę decyzja określi granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwi rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Dla wykonawcy inwestycji, uzyskanie decyzji ZRID oznacza możliwość rozpoczęcia prac po wcześniejszym przekazaniu placu budowy.

Droga S19 w woj. lubelskim – odcinki i zaawansowanie prac

Droga ekspresowa S19 w województwie lubelskim będzie miała docelowo ok. 190 km długości. Kierowcy korzystają już z sześciu odcinków S19 w kierunku Rzeszowa od węzła Lublin Węglin do granicy woj. podkarpackiego oraz z północnej części obwodnicy Lublina.

Nowe odcinki S19 na północ od Lublina - w tym roku start budowy, jest już opóźnienie

W realizacji jest sześć odcinków tej trasy od granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego do węzła Lublin Rudnik o łącznej długości ok. 100 km. Dla pięciu z nich do Wojewody Lubelskiego trafiły wnioski o wydanie decyzji ZRID, dla jednego trwają prace projektowe. 

 • S19 gr. woj. lubelskiego i mazowieckiego - Międzyrzec Podlaski, podpisana umowa na realizację, złożony wniosek o ZRID

 • S19 Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski, podpisana umowa na realizację, złożony wniosek o ZRID

 • S19 Radzyń Podlaski - Kock, podpisana umowa na realizację, opracowany projekt budowlany

 • S19 obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej (dobudowa drugiej jezdni), podpisana umowa na realizację, złożony wniosek o ZRID

 • S19 Kock - Lubartów, podpisana umowa na realizację, złożony wniosek o ZRID

 • S19 Lubartów - Lublin, podpisana umowa na realizację, złożony wniosek o ZRID.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Firlej Jak dojadę - Kock