1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W planach rozbudowa ponad 360 km dróg krajowych. Będą też przebudowy dróg i mostów

W planach rozbudowa ponad 360 km dróg krajowych. Będą też przebudowy dróg i mostów

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-01-28
W planach rozbudowa ponad 360 km dróg krajowych. Będą też przebudowy dróg i mostów
Plany drogowców na 2020 r. oprócz budowy nowych tras obejmują rozbudowę, przebudowę dróg i mostów za ok. 3,6 mld zł. Zdjęcia: GDDKIA
Wśród zaplanowanych na 2020 rok przetargów znalazło się 67 zadań dotyczących rozbudowy istniejących odcinków dróg krajowych o łącznej długości ok. 465 km. To część inwestycji zmierzających do poprawy komfortu i bezpieczeństwa na istniejącej sieci dróg.

W sumie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje na ten rok przetargi na ponad 200 zadań, które swoim zakresem obejmą ok. 630 km dróg. Łączna wartość wszystkich tych zadań to ok. 3,6 mld zł.

Wśród zaplanowanych na 2020 rok przetargów znalazło się 67 zadań dotyczących rozbudowy istniejących odcinków dróg GDDKiA krajowych o łącznej długości ok. 465 km. Niemal wszystkie przetargi, dokładnie 57 o długości ok. 363 km, będą dotyczyć wyłonienia wykonawców robót budowlanych. W ośmiu przypadkach planowane są postępowania na realizację w trybie „Projektuj i buduj” w sumie na ok. 102 km. Drogowcy będą poszukiwać wykonawców zarówno na krótkie pojedyncze odcinki, jak również na kilka odcinków na danej drodze, które przełożą się na rozbudowę dłuższych odcinków. W ten sposób rozbudowy doczeka się m.in. blisko 55 km drogi krajowej nr 65 w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, blisko 50 km DK22 oraz DK92 w woj. pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Około 33 km DK36 w woj. wielkopolskim i dolnośląskim czy ponad 24 km DK53 w woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Wśród przetargów w trybie „Projektuj i buduj” znalazły się 32 km na DK62 w woj. mazowieckim i po 22 km na DK16 w woj. podlaskim i DK48 w woj. mazowieckim.

Plany rozbudowy, przebudowy i poprawy bezpieczeństwa na drogach krajowych w 2020 r. Źródło: GDDKIA

Plany rozbudowy, przebudowy i poprawy bezpieczeństwa na drogach krajowych w 2020 r.

 

Z kolei przetargi na przebudowę dotyczą 28 zadań o łącznej długości ok. 54 km i wartości ok. 260 mln zł. Planowane działania na istniejącej sieci to przebudowa dróg i skrzyżowań oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na odcinkach dróg krajowych, z których na co dzień korzystają nie tylko kierowcy, ale również piesi i rowerzyści.

- Wymienimy nawierzchnię, przebudujemy skrzyżowania, zbudujemy ronda, sygnalizacje świetlne, uspokoimy ruch wytyczając wysepki. W ramach prowadzonych w tym roku postępowań w wielu miejscach zbudowane będą chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą przejścia dla pieszych, ustawione zostaną ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ruchu samochodowego od pieszego, powstaną kolejne kilometry dróg rowerowych. Na same ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości blisko 70 km ogłosimy w tym roku czternaście przetargów. Budowane są również nowe przejścia dla pieszych i kładki nad drogami – zapowiada GDDKIA.

Kolejną pozycją są przetargi na obiekty mostowe, w sumie na 53 zadania o łącznej wartości ponad 450 mln zł. W przetargach na wyłonienie wykonawców inwestycji znalazły się m. in. przebudowa istniejącego i budowa nowych mostów na rzece Bóbr w Brzózce na DK32 i na DK94 w Bolesławcu, przebudowa wiaduktu na S86 w Katowicach, budowa mostu na rzece Wieprz w Łęcznej czy też obiektów na Noteci w okolicy Ujścia. Wśród przetargów na opracowanie dokumentacji i budowę jest też między innymi rozbudowa istniejącego mostu na Wiśle w Sandomierzu.

Przypominamy, że w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad realizowana jest budowa nowych tras, w tym autostrad i dróg ekspresowych.

GDDKIA zapowiada przetargi na 350 km nowych dróg, nieco więcej jest w toku

W realizacji są obecnie 82 zadania z nowymi odcinkami dróg o łącznej długości ponad 1000 km, w przetargach kolejnych 29 zadań o łącznej długości blisko 360 km. Do końca 2020 r. GDDKIA planuje ogłosić nowe przetargi na 25 odcinków o łącznej długości ponad 350 km.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 16 Utrudnienia na drodze 22